17 ilçede sayım bitti… İstanbul’da son durum!

İstanbul’da itiraz edilen sandıklar ve geçersiz oyların bakıldığı 17 ilçede sayım sonuçlandı. AKP’ye 2 bin 184, CHP’ye de 785 yeni oy kaydı yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun resmî internet sitesindeki verilere göre, saat 14:58 itibariyle CHP ile AKP arasındaki fark 19 bin 531’e çıktı.

17 ilçede sayım bitti… İstanbul’da son durum!
  • 05 Nisan 2019, Cuma 19:20

İtiraz tartışmalarının sürdüğü İstanbul’da bugün (5 Nisan 2019) boyunca yaşanan gelişmeler şöyle:

18:00 – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar nedeniyle İstanbul’un 39 ilçesindeki 76 ilçe seçim kurulunda çalışmalar sürüyor. Bugüne kadar İstanbul’un 17 ilçesindeki 25 ilçe seçim kurulunda geçersiz oyların sayımı tamamlandı.

YSK’nın verilerine göre şimdiye kadar geçersiz oyların yüzde 34’ü tamamlandı. Buna göre;

Ekrem İmamoğlu: 4.171.867

Binali Yıldırım: 4.153.426

Fark: 18.441

17:30 CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sayımı tamamlanan sandıklardaki sonuçları paylaştı:

Arnavutköy

Toplam Geçersiz Oy: 7831
Sandık Sayısı: 524
Açılan Sandık: 10
Geçerli Oy: CHP:1 AKP:1

Bağcılar

1. Kurul
320 sandığın tamamı sayıldı.
+21 CHP,
+107 AKP
Fark +86 AKP

2. Kurul
344 sandığın 100’ü sayıldı.
+7 CHP,
+16 AKP
Fark +9 AKP

3. Kurul
420 sandığın 63’ü sayıldı.
+4 CHP, 18 AKP
Fark +14 AKP

4. Kurul
377 sandığın 360 ı sayıldı
+19 CHP,
+86 AKP
Fark +67

Kartal

Sayılan sandık 155
CHP -92
AKP-113

Tuzla

523 sandık bitti.

AKP +97
CHP +16

Çekmeköy

Toplam sandık 509,
Açılan sandık: 125
CHP -78
AKP -58

Silivri

Toplam sandık: 411
Açılan sandık: 74
CHP: – 45
AKP: – 36

Binali Yıldırım’dan açıklama: Fark 18 bin civarına düştü

14.00 AKP’nin adayı Binali Yıldırım, devam eden sürece ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Bir yandan da sayımlar devam ediyor. Şu anda beklemekten başka bir yapacak faaliyet yok. YSK bütün bu süreci yönetecek. Türkiye’de seçimin şu anda sahibi YSK’dır, daha sonra da kararını açıklayacaktır.

“Her şey yasalara uygun”

Her an değişiyor oy oranları. Tüm bu detay çalışmaları ilçelerdeki seçim kurullarının eşlik ettiği heyetler yapıyorlar. Detayları aktarmak doğru olmaz, sağlıklı da olmaz. Söyleyeceğim şudur: Her şey yasalara uygun olarak devam ediyor.

Sayımlarla ortaya çıkan rakamlar işleniyor. Şu anda işlem bitmeden bir şey söylemem takdir edersiniz ki doğru olmaz, bir de yakışık da olmaz. İşin sahibi YSK’dır.

“Bana gelen bilgilere göre açıklama yaptım, şartlar değişti”

Benim o gün seçim akşamı bana gelen bilgilerin sonucuna göre yaptığım bir açıklamadır bu. Bundan ibarettir. Tabii devam edince şartlar değişti.

(CHP’li Özgür Özel’e) Onlar önceden hesapları yapmışlar, bizim elimizde böyle bir hesap yok. Seçim kurulları saymadan rakam açıklamaları manidar. Bu kadar eminlerse, kendilerine güveniyorlarsa buyursunlar hepsini sayalım. İstanbul da rahat etsin, adaylar da rahat etsin. Kimsenin kafasında bir şey kalmasın.

Size göre şu anda İstanbul’un başkanı kim?

Ben ilk günden söyledim. Mazbatayı kime verirse YSK başkan odur. Başka bir şey söylemem yakışık almaz.

“Daha sayılacak çok sandık var”

Daha sayılacak çok sandık var. Dolayısıyla şu anda söylenecek bu kadar. Bir şey söylememiz kamuoyunu yanlış yönlendirme olur. Biz sayımın tamamen yapıldığında işin değişeceği kanaatindeyiz. (Bütün oylar mı, geçersiz oylar mı) Bazı ilçelerde tüm oylar, bazılarında geçersizler sayılıyor. Şu anki fotoğrafa göre konuşuyorum.

İptal söz konusu olabilir mi?

Biz ne ilçe seçim kuruluyuz, ne il seçim kuruluyuz, ne yüksek seçim kuruluyuz. Üzerimize elzem, vazife olmayan işlere karışmamız doğru olmaz. Bu kararların yeri YSK’dır. Hangi yönde karar verirse versin başımızın üstünde yeri vardır. Herkes de buna riayet etmelidir.

“Benim paylaşmama gerek yok”

Son bilgiler bizde de var da partimiz takip ediyor. Benim ayrıca paylaşma niyetim yok. Ak Parti teşkilatı, ilçedeki görevlilerimiz raporları veriyor, parti de bunu takip ediyor. Süreç bitmeden bunu yayınlamanın kime yararı var onu da bilemem. Arada kafaları karıştırmanın, yok azalıyor, yok artıyor gibi lüzumsuz açıklamaları ben hoş karşılamıyorum, gerek de yok.

Adalet Bakanı: Son söz YSK’nın

10.45 – Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sürer ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

“Kim kazanırsa elbette herkes tebrik edecek. Tüm süreçler siyasi partilerin denetiminde. Son sözü YSK verecektir. Seçimler hayırlı olsun. Milletimiz her şeyin en doğrusuna karar verir. Milletimizle beraber yol yürümeye devam edeceğiz.”

YSK Başkanı: Her dosya için haber beklemeyin

10.30 – Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, şu açıklamayı yaptı:

“Süreç sona erdi. Şimdi yargı süreci başladı. YSK’nın iki görevi var. Biri yargı görevi diğeri de seçim sürecine ilişkin hazırlıklar. Seçimi yönetme görevi. Seçimin sona ermesinden itibaren yargıya ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’nun görevi başladı. Şu anda yaptığımız tam da bu. YSK olarak 11 mahkeme önüne gelen şikâyetlerle ilgili toplanıp karar veriyor. Biz bu kararı verirken yasal olarak Yüksek Seçim Kurulu’nda temsilci bulundurma hakkı bulunan AKP, CHP, MHP, HDP ve İyi Parti temsilcileri de bizim karar verme sürecinde yapmış olduğumuz tüm toplantılarda hazır bulunuyorlar. Ve kurula kendi görüşlerini bildirmek suretiyle katkı veriyorlar.

Gelen dosyaları bir an önce sonuçlandırıyoruz. Bu süreç devam ediyor. Şunu herkes bilmelidir ki yargı süreci içerisinde hakimler baktıkları davalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmazlar. Sizin haber alma özgürlüğünüz var ama benden her bir dosya içi haber beklemeyin. Bunu söylemeyeceğim. Bunu daha önceki seçimlerde de belirttim. Benden şu karar verdik, oy çokluğu oldu gibi detaylı bilgi istemeyin. Daha önceki seçimlerde de vermedim, şimdi de vermeyeceğim. Bu doğru bir şey değil. Bu yargı sürecine aykırı bir şey olur.”

08.00 – Ekrem İmamoğlu, FOX TV’de soruları yanıtladı. 17 ilçede seçimin sonuçlandığını söyleyen İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

İki aday arasında 18 bin 742 aradaki fark bulunuyor. (İmamoğlu önde)

Toplam 119 bin 650 geçersiz oy sayıldı.

Geçersiz oyların tekrar sayılmasının ardından AKP adayına 2 bin 184 oy, 758 oy da CHP adayına yazıldı.

CHP’nin Beyoğlu itirazına ret

02:30 –CHP, İstanbul İl Seçim Kurulu sadece Beyoğlu’na ilişkin kararı yazdığı için yalnızca bu ilçeye itiraz edebildi. Ancak CHP’nin Beyoğlu için yaptığı itiraz, sayım işlemi başladığı gerekçesiyle reddedildi.

Kalan 14 ilçe için alınan yeniden sayım kararı henüz yazılmadığı için CHP itiraz başvurusunda bulunamadı.

YSK Başkanı’ndan açıklama

02:19 – YSK Başkanı Sadi Güven, seçim sonuçlarına yönelik itirazlarla ilgili sürecin devam ettiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, “İtirazlar bazında tek tek açıklama yapmayacağım” dedi.

Güven, YSK binasından ayrılırken gazetecilerin İstanbul’un bazı ilçelerindeki geçersiz sayılan oyların yeniden sayımına ilişkin sorusuna, “Süreç devam ediyor. İtirazlar bazında tek tek açıklama yapmayacağım” cevabını verdi. 

01:30 – Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu’nda geçersiz oyların yeniden sayılmasına başlanırken, 1’inci seçim kurulu hâkiminin geçersiz oylar yerine tüm oylara saydırmaya çalıştığı öne sürüldü. CHP Beyoğlu İlçe Yöneticisi Ozan Uzunkaya, oy sayımı sırasında seçim kurulu hâkiminin karar ‘geçersiz oyların sayımı’ yönünde olmasına rağmen tüm oyları saydırmak istediğini aktardı.

Yeniden sayılacak ilçeler

İl Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için kullanılan ve geçersiz sayılan oyların yeniden sayımını reddeden İlçe Seçim Kurulları kararını kaldırdı.

Geçersiz oy sayımının yapılacağı ilçeler şu şekilde:

Küçükçekmece, Pendik, Bahçelievler, Üsküdar, Sultangazi, Kağıthane, Avcılar, Sancaktepe, Güngören, Şişli, Arnavutköy, Beylikdüzü, Beşiktaş, Kadıköy ve Beyoğlu.

Tüm oyların sayılacağı ilçeler: Kartal, Silivri ve Çatalca.

tele1.com.tr

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık