AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNİN TEMELİ ÇATLADI

BAROMUZ ÇEVRE KOMİSYONUNUN UYARISI DİKKATE ALINMAYAN AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNİN TEMELİ ÇATLADI KOMİSYON ÜYEMİZ AV. İSMAİL HAKKI ATAL; “TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK TEHDİTDİR, DERHAL VAZGEÇİLMELİDİR”

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNİN TEMELİ ÇATLADI
  • 08 Mayıs 2019, Çarşamba 20:58

Akkuyu Nükleer santralinde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluştuğu ortaya çıktı. 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) denetimleri sırasında belirlenen çatlak bölüm ya da bölümler kırılarak yenilendi. 

Ancak bir kez daha çatlak oluştu. Bunun üzerine sorunlu bölümlerde temel yeniden atıldı.

Baromuz Çevre Komisyonu Üyesi ve Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. İsmail Hakkı Atal, konuya ilişkin yazılı açıklamasında bu duruma 3 yıl önce yapılan keşifleri sırasında dikkat çektiklerini hatırlatarak, “İşletildiği takdirde her an nükleer bir felakete açık zemini dayanaksız, karstik yapıdan oluşan Akkuyu Nükleer Santrali Projesi tüm Türkiye için büyük tehdit oluşturmaktadır ve bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

Açıklamasında; 

“Akkuyu nükleer santrali ÇED raporunun iptali için açılan Danıştay 14. Daire -2014 / 11695 E. sayılı davanın 11.07.2016 tarihinde yapılan keşfinde davacılardan Türkiye Barolar Birliği vekili olarak katıldıklarını ve keşiften önce beyanlarımızı sunarken ısrarla " nükleer santral sahasında zeminin altında boşluklar olduğunu , buradan örnek alınması gerektiğini ve 2009 yılında DAÇE ( Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri ) olarak bölgede yaptığımız çalışmada köylülerin ifadelerini ortaya koyduk.
Büyükeceli köylülerinin ilk lisansı 1976 yılında alınan nükleer santral sahasında 1983 yılında zemin etüdü yapan taşeron firmanın işçileri olarak çalışırken zemine tonlarca çimento basıldığını ve çimentonun zemine basıldığı yerden 150 metre ötede denizden çıktığını söylediklerini ifade ettiler.

Diğer yandan keşif esnasında Çukurova Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Hasan Çetin'in 2001 yılında TÜBİTAK kongresinde sunduğu akademik çalışmaya göre de Akkuyu nükleer santral sahasının "aktif bir fay hattı olan Kuzey Anadolu Ecemiş Fay hattının bitim noktasının 30 km batısında olduğunu; ilki 38.000 yıl önce , ikincisi 28.000 yıl önce ve üçüncüsü 17.000 yıl önce olmak üzere her 10.000 yılda bir 7 şiddetinden büyük yıkıcı deprem olduğunu , ancak son 17.000 yıldır deprem olmadığı için tekrarlama periyodu 10.000 yılda bir olan bölgede , enerji birikiminin olduğunu ve bölgede her an 7 şiddetinden büyük bir deprem olabileceğini de ifade ettik . Sözkonusu bilimsel çalışmayı da mahkemeye sunduk. 

Bütün bu delillere ve taleplere rağmen mahkeme ve 15 kişilik bilirkişi heyeti 11.07.2016 tarihli keşifte zemin etüdü yapmak için bir örnek almamıştır. 

İşletildiği takdirde her an nükleer bir felakete açık zemini dayanaksız , karstik yapıdan oluşan Akkuyu Nükleer Santrali Projesi tüm Türkiye için büyük tehdit oluşturmaktadır ve bir an önce vazgeçilmelidir.

Adana Barosu, DAÇE, Adana Tabip ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak Akkuyu nükleer santralinin ön lisansının iptali için açtığımız dava Ankara 12. İdare Mahkemesi 2018/1553 E. , lisans iptali için açtığımız dava ise Ankara 12. İdare Mahkemesi 2018/2301 E. sayılı dosyalarda devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyururum.” ifadelerine yer verdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık