ARABİSTAN’DA MI ZANNEDİYOR

CHP’Lİ ANTMEN ‘ETEK BOYUNA TAKAN HAKİM KENDİNİ İRAN YA DA SUUDİ ARABİSTAN’DA MI ZANNEDİYOR?’ İstanbul Kartal’da bir duruşmada kadın bir avukatın eteğinin boyunu kısa bulan hakim TBMM Gündemine taşındı.

ARABİSTAN’DA MI ZANNEDİYOR
  • 29 Mayıs 2019, Çarşamba 18:50

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Bahsi geçen hakim M.Y. kim ya da kimlerden cesaret alarak bir kadın avukatın etek boyuna karışabilmektedir? Bu hakim kendisini İran ya da Suudi Arabistan’da mı zannetmektedir?” diye sordu.

CHP’li Vekilin önergesi şu şekilde;

“İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakimi M.Y., duruşmada bulunan bir avukatın eteğine kısa diyerek ‘etiğe’ aykırı bulduğunu ifade etmiş ve etek boyunu ölçtürmeye çalışmıştır. Bahsi geçen olayın tutanağında “Davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğu, bu hâli ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğu giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğu görüldü” yazılmıştır.

Duruşmada dinleyici sıralarında bulunan avukatlara davacı vekilinin etek boyu hakkında avukatlık hukuku mevzuatına uygun olup olmadığı sorulmuş, ardından da davacı avukatın etek boyunun çok kısa olduğu ve bir yanlış anlamaya vesile olmaması için hakimin ‘kısa’ değerlendirmesiyle orada bulunan avukatların ‘kısa’ değerlendirmesinin aynı olmayacağı nazara alınarak cep telefonu ile baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun (fotoğrafının) cep telefonu ile çekilmesi istenilmiştir. 

Bu bağlamda;

1 – Bahsi geçen hakim M.Y. kim ya da kimlerden cesaret alarak bir kadın avukatın etek boyuna karışabilmektedir? Bu hakim kendisini İran ya da Suudi Arabistan’da mı zannetmektedir? Bu hakim laik Türkiye Cumhuriyetinde hakimlik yaptığının farkında değil midir?

2 – Onca hukuksuzluk, adaletsizlik ve kamuoyunu ilgilendiren konu, olay, dava varken bir hakimin gündemi bir kadının eteği mi olmalıdır? Bu hakim çocuklara yapılan cinsel istismar konularında da bu kadar hassas mıdır?

3 – Bu hakim ne zaman sınava girmiş ve ne zaman hakim olarak atanmıştır? Adalet Bakanlığı içerisinde bu ve benzeri durumlar nedeniyle şikayet edilen kaç hakim bulunmaktadır? Bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık