BAKİ ŞİMŞEK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

BAKİ ŞİMŞEK: “BM TARAFINDAN 1977 YILINDA KABUL EDİLEN 8 MART KADINLAR GÜNÜ, ÜLKEMİZDE BU TARİHTEN ÇOK ÖNCE 1921 YILINDA KUTLANMAYA BAŞLANMIŞTI”

BAKİ ŞİMŞEK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
  • 07 Mart 2019, Perşembe 18:28

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek, kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığını söyledi. Milletvekili Baki Şimşek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, kadın haklarının kazanılması sürecinin hatırlanması için 8 Mart’ın özel bir gün olduğunu belirterek “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilir. Ülkemizde kadınlarımızın sosyal hayata girmelerine  olanak sağlanmasıyla birçok alanda başarının yükseldiği bir gerçektir. Ayrıca bir konunun altını özellikle çizmek istiyorum. Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Gelişmiş ülkelerde 1960 ve 70’li yıllarda kabul edilen dünya kadınlar günü Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ‘Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ demiştir. Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir” sözü bu gün için kullanılacak en anlamlı cümledir.” İfadelerini kullandı.

Kadınların en büyük saygıyı hak ettiğini ifade eden MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek  “Yüklendiği sorumluluklar açısından baktığımızda kadınların ev ve iş yükünün yanı sıra annelik gibi ulvi bir sorumluluğunun da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını olarak ayakta kalabilen kadınlar, hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler. Fedakârlığın, sabrın, sevginin ve güzelliğin mimarı olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyor,  sağlık ve mutluluklar diliyorum” ifadesini kullandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık