Economist: Büyükşehirlerdeki sonuçlar Erdoğan’ı zor durumda bıraktı

İngiltere’de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, yerel seçimlerde büyükşehirlerde alınan sonuçların “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zor durumda bıraktığı ” yorumunu yaptı. BBC Türkçe’nin aktardı haberde dergi, AKP ile MHP ittifakı ülke genelinde oyların yarısından fazlasını alsa da, “özellikle İstanbul’daki kayıp hem sembolik olarak hem de pratikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sıkıntıya düşürebilir” denildi.

Economist: Büyükşehirlerdeki sonuçlar Erdoğan’ı zor durumda bıraktı
  • 05 Nisan 2019, Cuma 18:48

Economist’teki makale şu ifadeler kullanıldı:

>> “Son birkaç yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti muhalefeti susturdu, yargının kontrolünü eline aldı ve basını etkisiz hale getirdi, Türkiye’de demokrasi adına geriye ne kaldıysa sandığa hapsoldu.

>> 31 Mart’taki yerel seçimlerde sandık buna karşılık verdi. Erdoğan’ın partisi AKP ülke genelinde oyların çoğunluğunu alsa da aralarında ülkenin ekonomi lokomotifi İstanbul ve başkent Ankara’nın da bulunduğu Türkiye’nin en büyük altı şehrinin beşinde yenilgiye uğradı.

“ERDOĞAN’IN CANINI EN ÇOK YAKAN KAYIP İSTANBUL”

>> Erdoğan’ın canını en çok yakan kayıp iste, büyüdüğü ve 20 yıldan uzun bir süre önce belediye başkanlığını yaptığı İstanbul’da yaşandı. AKP’nin adayı eski Başbakan ve eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım, hükümete yakın iş adamlarının kontrolündeki ve partisinin de durmak bilmeyen seçim aracı haline gelen medyanın ve kendi siyasi geleceği tehlike altındaymışçasına partisinin adayları için seçim turuna çıkan cumhurbaşkanının desteğini aldı.

>> Rakibi Ekrem İmamoğlu ise talihsiz ve önemsiz meseleleri tartışma haline getiren partisi ile muhalif kaynaklarının bir kısmının desteği ve yalnızca birkaç yıllık ilçe belediye başkanlığı deneyimle yarıştı. Ama az bir farkla galip gelen, nispeten az tanınan İmamoğlu oldu.”

“İMAMOĞLU BİRİNCİ ÇIKTI, ERTESİ GÜN DUYURULDU”

Dergi, İstanbul’da sonuçların açıklanmasıyla yaşanan oy sayımı tartışmalarına da yer verdi. Makalede, Binali Yıldırım’ın önde gitmesiyle ‘hükümetin sözcüsü resmi haber ajansının oy sayımını durduğu, YSK’nın İmamoğlu’nun 30 binden az farkla sandıktan birinci çıktığını ancak ertesi gün duyurduğu’ hatırlatıldı.

Makalede, Erdoğan’ın “ekonomiyi güçlendirmek için bazı önlemler alınacağı” sözüne rağmen seçimin hemen ertesi günü “Türk Lirası’nın değer kaybettiği” de var.

birgun.net

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık