Havle: Hedef Müslüman kadınların dahiliyetini artırmak

Havle, Türkiye'nin ilk Müslüman Feminist Kadın Derneği'nin ismi. Türkiye’de ilk Müslüman Feminist Kadın Derneği olan Havle Kadın Derneği, feminist harekete Müslüman kadınların dahiliyetini artırmak ve İslam dininde kadınlara yönelik ayrımcı yorumlarla mücadele etme hedefinde.

Havle: Hedef Müslüman kadınların dahiliyetini artırmak
  • 06 Nisan 2019, Cumartesi 17:44

Farklı Müslüman kadın örgütleri içerisinde bulunan feminist kadınların bir araya gelerek kurduğu Havle Kadın Derneği, Türkiye’de ilk Müslüman Feminist kadın derneği olarak Ekim 2018’den bu yana faaliyette. Müslüman feminist çerçevede bilgi ve politika üretebilecek bir çatı ihtiyacından doğan dernek, İslam’ın kadınlara yönelik ayrımcı yorumlarıyla mücadele etmek, kadınları güçlendiren yorum ve yaklaşımların sesini yükseltme amacını taşıyor.

DERNEĞİN İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Dernek ismini ise, Mücadele Suresi’nin ilk dört ayetinin inmesine vesile olan kadınlardan Havle Binti Salebe’den alıyor. Salebe, Hz. Muhammed’e ayetlerde kadınların neden doğrudan geçmediğini soran dönemin güçlü kadınlarından biri olarak biliniyor. 

HEDEF MÜSLÜMAN KADINLARIN DAHİLİYETİNİ ARTTIRMAK

Kuruluş aşamasında ciddi bürokratik engellere takılan dernek, şimdilerde yeni dönem örgütlülüklerine de ağırlık veriyor. Derneğin temel hedefi ise, feminist harekete Müslüman kadınların dahiliyetini artırmak ve farklılıklarını görünür kılmak. (Mezopotamya Ajansı)

artigercek.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık