HDP, Şule Çet Davasını Meclis’e Taşıdı

HDP’li Beştaş, Adalet Bakanı Gül’e, “Faillerin korunduğuna yönelik kamuoyundaki hâkim kaygı yerinde midir? Gerçekten sanıklar korunmakta mıdır?” diye sordu.

HDP, Şule Çet Davasını Meclis’e Taşıdı
  • 13 Mayıs 2019, Pazartesi 20:43

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş, Ankara’da bir plazanın 20. Katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet için Meclis’e soru önergesi verdi.

Sorularını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e soran Beştaş, 15 Mayıs Çarşamba günü Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşması görülecek olan dava ile ilgili şunları gündeme getirdi:

 “Üniversite öğrencisi Şule Çet, aynı zamanda çalışmakta iken işyeri sahibi tarafından alıkonulmuş, cinsel tacize maruz kalmış ve 20. Kattan atılmak suretiyle hayatını kaybetmiştir. Soruşturmanın seyri, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen otopsi raporuyla değişmiş olup şüphelileri serbest bırakan mahkeme daha sonra tutuklama yönünde karara hükmetmiştir.

“Mahkemenin bu kararında kamuoyu duyarlılığının olduğu bilinmekte ve davanın hassasiyetle sürdürülmesinin aynı zamanda caydırıcılığı sağlaması açısından önemli olduğu anlaşılmaktadır.”

Beştaş’ın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması için yönelttiği sorular şu şekilde:

“Ankara’da bir plazanın 20 inci katından düşerek yaşamını yitiren Şule Çet davası hakkında bilgi sahibi misiniz? Kamuoyu gündeminde önemli bir yer tutan bu yargılama sürecini takip ediyor musunuz?”

"Yargılamanın seyri açısından önemli detayları barındıran ve sonuca doğrudan etkisi olan deliller neden dosyada bulunmamaktadır?

"Delilleri inceletmeyen dosyanın ilk savcısının delillerin kaybolmasından sorumlu olup olmadığı tespit edilmiş midir? Edilmediyse neden edilmemiştir? Böyle bir tespit söz konusu ise bu savcı görevine hangi şartlar dahilinde devam edebilmektedir?

"Şule Çet davasının seyrine ilişkin olarak faillerin korunduğuna yönelik kamuoyundaki hâkim kaygı yerinde midir? Gerçekten sanıklar korunmakta mıdır?

"Kadına yönelik artan erkek şiddeti bağlamında, bu dava, yasalarla sağlanamayan caydırıcılığı tesis etmesi açısından büyük önemde olup, sanıkların korunması ve ceza almamalarının sağlanması halinde toplumda erkek şiddetinin meşrulaşma kaygısını taşımıyor musunuz?"

http://bianet.org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık