Hiroşima’da ölenler anıldı, kağıttan turnalar ağaçlara asıldı

Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasında yaşamını yitirenleri andı. Kağıttan yapılan turna kuşları ağaçlara asıldı.

Hiroşima’da ölenler anıldı, kağıttan turnalar ağaçlara asıldı
  • 07 Ağustos 2019, Çarşamba 21:07

ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombası nedeniyle yaşamını yitirenler anılıyor. 6 Ağustos 1945’te Hiroşima, 3 gün sonra ise Nagazaki kentlerine atılan atom bombaları yaklaşık 120 bin insanın ölümüne neden olurken, 1 milyondan fazla insan ise sağlık problemleri yaşadı. Nükleer silahların ortaya çıkarttığı felakete dikkat çekmek isteyen nükleer karşıtları Mersin Yenişehir’de Türk-Japon Dostluğunun simgesi olan İnönü Parkında bir araya geldi. Çok sayıda nükleer karşıtının yanı sıra, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve çok sayıda oda, kitle örgütü temsilcisinin katıldığı anmada ağaçlara Hiroşima felaketinin simgesi olan turna kuşu asıldı.

Anmada kısa bir konuşma yapan Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, nükleer santrallerin bu dönemin nükleer bombaları olduğunu söyledi. Gelişmelerin nükleer santral teknolojisinden vazgeçtiğini belirten Antmen, “Onların terk ettiği teknolojilerle Türkiye’de nükleer santral kurmak insan sağlığını doğrudan tehlikeye atıyor. Nükleerin zararlarının anlaşılması için nükleer kazaları beklemek gerekmiyor. Özellikle deniz kenarlarına kurulan nükleer santrallerin deniz ekosistemini nasıl bozduğu ortada. Çevresinde yaşayan insanların kaza olmadan bile hastalıklara yakalanması bilimsel bir gerçektir. Nükleer santrallere ihtiyacımız olduğu dillendiriliyor ama Türkiye özellikle güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin doğal bir kaynağıdır. Bunları inşa ettiğimiz zaman nükleer gibi bir enerji kaynağına ihtiyacımız yok. Bu yüzden derhal Akkuyu Nükleer Santrali projesi sona erdirilmeli” diye konuştu.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye’nin nükleer silahsızlanmanın öncüsü olması gerektiğini belirttiği konuşmasında “ABD'nin, Hiroşima’ya atom bombası atarak yüz binlerce kişiyi kaybetmesinin üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen nükleer silahların insanlığın en acımasız silahı olduğu bilincine varılmadığını görüyoruz. 2017 yılında 122 ülke tarafından imzalanan nükleer silahların yasaklanması anlaşmasının bir an önce yürürlüğe girmesi gerekmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından nükleer karşıtları yüzlerce turna kuşu maketini ağaçlara asarak, barış mesajı verdi. (Mersin/EVRENSEL)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık