Hizbullah lideri Nasrallah: ABD’nin İran’a yönelik olası bir saldırısı Amerikan güçlerinin yok edilmesine yol açar

Hizbullah lideri Nasrallah ABD’yi İran’a yönelik olası bir saldırı konusunda uyardı ve “Eğer ABD İran’a saldırırsa ‘bütün bölge yanar” dedi.

Hizbullah lideri Nasrallah: ABD’nin İran’a yönelik olası bir saldırısı Amerikan güçlerinin yok edilmesine yol açar
  • 08 Haziran 2019, Cumartesi 19:31

İran’ın desteklediği Lübnanlı militan grubun başkanı Nasrallah, önceki hafta Cuma günü yaptığı açıklamada şunları söyledi: ABD çok iyi biliyor ki İran’a karşı girişeceği bir savaş sadece İran sınırlarında kalmayacak. ABD başkanı biliyor ki eğer bölge ‘yangın yerine dönerse’ petrolün varili 200-300 dolar olur ve böyle bir savaş bölgedeki ABD kuvvetlerinin ve ABD çıkarlarının yok edilmesine neden olur.

Nasrallah’ın yorumları, Suudi Arabistan’ın Arap Ligi’ni, Körfez İşbirliği Konseyi’ni ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı İran’ın bölgede artan etkisine karşı acil toplantıya çağırdığı günle aynı güne denk geldi.

ABD’nin İran ile yaptığı nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a yeni yaptırımlar uygulamaya başlamasından beri Washington ile Tahran arasındaki gerilim sürekli artıyor. Bu gerilim, bu ay  ABD Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton’un BAE’deki bir limandaki dört petrol tankerine yapılan saldırı konusunda İran’ı suçlamasıyla kritik bir seviyeye ulaştı.

Nasrallah ABD, İsrail ve diğer Körfez ülkelerinin İran’a karşı bir savaşı kızıştırdığını söyledi. Ama yine de Nasrallah, ABD’nin İran’a karşı bir savaşa girişmesinin, bu savaşın taraflar açısından nasıl sonuç doğuracağı belli olmadığından çok mümkün olmadığını belirtti.

ABD, AB, İsrail ve Arap Ligi Hizbullahı’ı terör örgütleri listesine almıştı.

Nasrallah ayrıca ‘’yüzyılın anlaşması’’ olarak nitelendirilen Trump’ın İsrail-Filistin barış planını yerden yere vurdu.

Sözde anlaşma hakkında çok az şey yayınlanırken, Trump’ın ve Trump’ın damadı ve aynı zamanda planın baş mimarlarından biri olan Jared Kushner’ın yorumları, iki devletli barış planından uzaklaşıldığını gösteriyor.

Nasrallah, Kudüs Günü’nü* anmak için yaptığı konuşmada, bölgedeki insanlar olarak yüzyılın bu suç anlaşmasını önleyebileceklerine dair güçlü umutlara sahip olduklarını söyledi.

Trump’ın anlaşmasını insafsız olarak nitelendiren Nasrallah, “Bu anlaşmaya karşı çıkmalıyız” dedi.

*İran’ın Filistinlilere destek vermek amacıyla ilan ettiği, her yıl Ramazan ayının son Cuma günü tekrarlanan, Filistin’e yönelik destek açıklamalarının yapıldığı özel bir gün.

politikyol.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık