HÜKÜMET 18 ADA KONUSUNDA NEDEN SESSİZ?

EGE DENİZİ’NDEKİ 18 ADA SORUNU BİR KAZ DAHA TBMM GÜNDEMİNDE İYİ PARTİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI “18 ADALAR MESELESİ BUGÜN OLMASA DAHİ GELECEKTE TEHLİKE OLUŞTURACAK İHMAL EDİLMEMESİ GEREKEN CİDDİ BİR KONUDUR” İYİ Parti 18 Adalar’ın peşini bırakmıyor. İYİ Parti tarafından daha önce defalarca gündeme getirilen meselebir kez daha TBMM gündeminde.

HÜKÜMET 18 ADA KONUSUNDA NEDEN SESSİZ?
  • 08 Ekim 2019, Salı 11:17

Erelönergesinde; Ege Denizi’nde 18 ada ve bir kayalık son birkaç yıldır Yunanistan tarafından işgal edilmiş ve uluslararası anlaşmalara aykırı olarak silahlandırılmıştır. Söz konusu adaların yüzölçümü olarak büyük adalar olmasa da konum olarak Türkiye Cumhuriyeti açısından son derece Ülkemize yakın ve stratejik öneme sahip bir mesafede bulunmaktadırlar. 18 adalar meselesi bugün olmasa dahi gelecekte tehlike oluşturacak, ihmal edilmemesi gereken ciddi bir konudur.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’li Erel;‘’1996 yılında Kardak Kayalıkları krizi sonrası Ege ve Akdeniz’de 150’nin üzerinde, Türk egemenliğinin altında bulunduğu anlaşılan Ada, Adacık ve Kayalıkların aidiyetini tartışmak ve bu durumu bir sorunmuş gibi lanse edip sayısı 60 ‘ı geçen “istikşafi” görüşmelerde hallediyoruz diyerek,söz konusu adaların işgaline Hükümet tarafından göz yumulduğunu söyledi.

Erel; “İstikşafi” görüşmeler Dışişleri’nin kontrolünde devam ederken, Yunan Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın 31 Aralık 2008 günü Türk hava sahasını ihlal ederek, Aydın’a bağlı Bulamaç Adası’na helikopterle inmesi ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas’ın06 Ocak 2009’da Aydın il sınırları içinde bulunan Eşek Adası’na gelerek Belediye Başkanı’nı ziyaret etmesikamuoyundan ısrarla gizlenerek örtbas edilmeye çalışılmış, Türk Dışişleri Bakanlığı yetkiliklerinin talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı kendi internet sitesinde duyurduğu hava sahası ihlalini sitesinden kaldırmak zorunda kalmıştır.”dedi.

Erel; “Daha önemlisi Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı’ndan toplantı istemiş ve toplantı arasında bir diplomatın Türk subaylarına “işgalin hükümetin bilgisi dâhilinde” yapıldığını açıklamış olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

92 BİN KİLOMETRELİK TÜRK KITA SAHANLIĞI YUNANİSTAN’A TERKEDİLDİ

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Erel; Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’ın açıklamalarını da hatırlatarak; ‘’ Aslında bu çok derin bir konu ne tarafından tutsak elimizde kalıyor, Ege'de terk edilen 18 Türk adasının ardından 92 bin kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığının da Yunanistan'a terk edildiği açıklamaları oldukça endişe verici.” dedi.  - BÜLTEN- 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık