İmamoğlu'ndan YSK'ya: Kararınızı Verin, İşimize Başlayalım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı İmamoğlu, “12. gündür seçilmiş bir belediye başkanının göreve davet edilmemesiyle ciddi bir boşluk yaratılıyor” dedi. Oyların yüzde 97,8’i sayıldı, oy farkı 13 bin 963.

İmamoğlu'ndan YSK'ya: Kararınızı Verin, İşimize Başlayalım
  • 12 Nisan 2019, Cuma 21:49

31 Mart yerel seçiminde Millet İttifakı’nın adayı olan Ekrem İmamoğlu, İstanbul seçiminin halen sonuca bağlanmamış olmasına dair açıklama yaptı.

Bugün saat 11.40 civarında basın açıklaması yapan İmamoğlu, Maltepe’deki sandıklarda sayımın sürdüğünü ifade etti ve sayım işleminin yavaşlatılmasıyla ilgili “Maltepe seçim kurulunu, İl Seçim Kurulunu ve Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve davet ediyorum” dedi.

Yine bu sabah açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oylarının yüzde 97.8’inin sayıldığını, İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım arasındaki oy farkının 13 bin 963 olduğunu belirtti ve İmamoğlu’na mazbatanın iki gün sonra verileceğini” söyledi.

“Bana değil, İstanbul'a hizmet edeceksiniz”

Ekrem İmamoğlu, basın açıklamasında özetle şunları söyledi:

“Güzel İstanbul'u anlamsız yere yorulmasını şiddetle reddediyoruz. 12. gündür seçilmiş bir belediye başkanının göreve davet edilmemesiyle ciddi bir boşluk yaratılıyor. Ve bu can yakıyor.

“İstanbul Büyükşehir büyük bir organizasyon. Bazı usuller uygulamalar kulağımıza geliyor. Takip ediyoruz ve denetlemeye çalışıyoruz. Çok üzülüyoruz. Bir gün bile kayba imkan tanımamamız gerekiyor. Bizim bunu bir an önce çözmemiz gerekiyor.

“Çalışanlara sendika yoluyla baskı yapıldığı kulağımıza geliyor. Alın teri döken herkes bizim başımızın üzerinde. İçinizi rahat tutun. İşinizi yapın, İstanbulluya hizmet edin. Partilere hizmet dönemini unutun, silin zihniyetinizden. Bana hizmet etmeyeceksiniz kardeşim, İstanbul'a hizmet edeceksiniz.

“Maltepe’de 12 gündür sayım devam ediyor”

“Maltepe'de 12 gündür sayım işlemi devam etmekte. Partilerin heyetle üye vermediklerini biliyorum. Ak Partili üyelerin ve MHP'lilerin oraya katılmayarak süreci yavaşlatmakta olduklarını biliyorum.

“Bugün yarın bitecek bir meseleyi 12 gündür sürdürmenin bir anlamı yok.”

“Türkiye'nin seçimlerine gölge düşürüyorsunuz”

İmamoğlu, Büyükçekmece ilçesinde polisin seçmen tespiti için evlerin kapılarını çalmasına da tepki gösterdi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir uygulama ilk defa yapılıyor. Evlerin kapıları çalınıyor. Seçmen tek tek aranıyor. Ne yapılmak isteniyor?

“Bir seçimi şaibe altında bırakacak şekilde davranırsanız, büyün ilçeyi abluka altına alıp rencide ederseniz, bu uygulamayı örnek şekilde ortaya koyarsanız Türkiye'nin seçimlerine şimdiden gölge düşürmüş oluyorsunuz.

“Delil toplama kavramıyla hareket ederseniz bundan sonraki seçimleri zan altında bırakırsınız. Bakın seçim özgürlük doğurur. Büyükçekmece halkıyla görüştüm, rahatsızlar. Tamamen uydurma bir nakil ortada. Yapmayın. İnsan aklından geçenleri anlatırmış misali sanki kendi yaptıklarını anlatan bir aday. Seçime şaibe katıp insanları rencide etmeyin. İnsanların fikrine gölge düşürürsünüz, olmaz, olmaz.

“Kimse belediyeyi mülkü olarak kabul etmesin”

“Kimse İstanbul Büyükşehir Belediyesini, makamlarını mülkü olarak kabul etmesin. İBB 16 milyon insanın varlığıdır. Birini görevlendirirsiniz, görevi biter gider. Bu işin doğallığında vardır.

“Ben 5 yıldır Beylikdüzü'nü yönettim şimdi devrettim. Şahsilik içermez. Bakın ben söyleyeyim size oy verenlerin kalbini kırıyorsunuz.”

“Gölge düşürenleri de biliyoruz...”

“YSK'ya seslenmek istiyorum, YSK tarihi bir vazife yapıyor. Başka bir alternatifi şiddetle reddediyorum. İnsanları umutsuzluğa sürükleyecek hiçbir kararı almaya kimsenin hakkı yoktur. YSK, Türkiyemizin seçimlerdeki meşruluğunu ve seçimlerdeki demokrasini devamlılığını koruyan kararlar almak zorundadır.

“Gölge düşürenleri de biliyoruz... Toplum bu süreci yaşamışız, sonuç belli. YSK kararınızı verin, işimize başlayalım. İstanbul'un kaybedecek tek bir anı bile yok.” (AS)

BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık