İşe iade edilen işçiler ödenmeyen ücretleri için Danıştay’a gitti

MERSİN Akdeniz Belediyesinde işe iade edilen 20 işçi, geriye dönük ücretleri ödenmediği için Danıştay'a başvurdu.

İşe iade edilen işçiler ödenmeyen ücretleri için Danıştay’a gitti
  • 10 Ağustos 2019, Cumartesi 14:52

AKP'li Akdeniz Belediyesinde “güvenlik” soruşturması neticesinde işten çıkarılan 20 işçi yerel mahkemeye açtıkları işe iade davasını kazanmalarına rağmen belediye bir üst mahkemeye başvurup işçilerin geriye dönük ücretlerini ödemedi. Konya Bölge İdare Mahkemesi, işçilerin işe iadelerini onaylarken, işçilere verilen maaşların belediyeye iadesine karar verdi. İşçiler ise bu karara karşı davayı Danıştay'a başvuru yaptı.

İŞÇİLER MAĞDUR EDİLDİ

DİSK’e bağlı Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “güvenlik” soruşturması nedeniyle işinden edilen 20 işçinin işe dönüş davalarını kazanmalarına rağmen mağdur edildiklerini belirtti.

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve “güvenlik” soruşturmaları nedeniyle ülke genelinde 5 bin üyelerinin işinden edildiğini aktaran Göksoy, AKP’li Akdeniz Belediyesinde çalışan 20 işçinin işe dönüş davalarını kazanmalarına rağmen çalışmadıkları süre baz alınarak verilen maaşa belediyenin göz diktiğini söyledi.

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

Akdeniz Belediyesinde farklı bölümlerde çalışan 300’ün üzerinde işçinin “güvenlik” soruşturması nedeniyle askıya alınan, ihraç edilen ya da keyfi uygulamalarla işten atılan işçiler olduğunu dile getiren Göksoy, bu işçilerin yavaş yavaş işlerine geri döndüğünü söyledi. Göksoy, “İşçilerin işlerinden edilmesinden sonra sendika olarak yaşanan hukuksuzluğu dile getirmiştik. Bugün işçiler hakkında verilen kararların yanlış olduğunu mahkemeler de söylemeye başladı. Ondan dolayı işçilerimiz işlerine geri dönmeye başladı. Mahkemeler artık işçilerin işinden olmaması gerektiğini savunarak kararlar veriyor. Mağdur edilen işçilerimizin örgütlerle bağlantısının olmadığını söylüyor. İşine geri dönen işçilerimiz kaldıkları yerden aynı maaşla işlerine dönüyor, hatta ne kadar zamandır işe gitmemişse gitmediği süre zarfındaki maaşlarını da almaya hak kazandı” şeklinde konuştu.

İŞÇİLERİN PARASINA GÖZ DİKTİLER

Akdeniz Belediyesinin yasal boşluklardan yola çıkarak “ücretlerinin iadesi” davası açtığını aktaran Göksoy, şöyle devam etti:

“Yerel mahkemenin sonucuna itiraz eden belediye, kararı Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne götürdü. Bölge mahkemesi ise o kararda işçilerin işe geri dönmesini onayladı ama işçilere verilen parayı onaylamadı. Bölge mahkemesi verdiği kararda işçilerin belediyeye işe girdiği süreçte sınava tabi olmamasına bağladı. Bölge mahkemesi de işçilere haksızlık etti. Madem işe geri aldın, o zamana işçilerin bütün haklarını ver. Bütün haklarını vermeyeceksen neden işe alıyorsun? Anlayacağınız tamamıyla hukuksuzluk sürüyor. Bu süreci takip ediyoruz. Bu kararı Danıştay’a götüreceğiz. Akdeniz Belediyesi direkt paraları toplamaya başladı işçilerden. Belediye de hukuksuzluk yapıyor. Madem paraları alıyorsun neden Danıştay kararını beklemiyorsun?”

‘DANIŞTAY KARARINI BEKLEYECEĞİZ’

İşçilerin işlerinden atıldığı dönemde ciddi psikolojik ve ekonomik travmalar yaşadığını sözlerine ekleyen Göksoy, gelinen aşamada işçilerin halen mağdur edildiğini vurguladı. Göksoy, “Asılsız iddialarla işinden olan arkadaşlarımızın mahkemelerini takip ediyoruz. Şu anda parası verilen ve sonrasında geri alınan 20’nin üzerinde işçi arkadaşlarımız var. Davasını kazanmış işçilerimizin yeni mağduriyetler yaşamaması için girişimlerde bulunacağız. Her şeye rağmen Danıştay’ın kararını bekleyeceğiz. Hukuksuzluk ve keyfiyetçilik son bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 

EVRENSEL GAZETESİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık