İsveç 'Kraliyet Hanedanı' ödülü Dr. Hatice Zora'nın

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, "Kraliyet Hanedanı" ödülünü, "Beyinde dil ve duygu gelişimi" üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı akademisyen Dr. Hatice Zora'ya verdi.

İsveç 'Kraliyet Hanedanı' ödülü Dr. Hatice Zora'nın
  • 28 Nisan 2019, Pazar 13:12

 

İstanbul - BİA Haber Merkezi

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi bilim insanı Dr. Hatice Zora'ya, "Beyinde dil ve duygu gelişimi" konusundaki çalışmaları nedeniyle "Kraliyet Hanedanı" ödülü verildi.

Nobel Edebiyat ödülünü de veren kurum Stockholm Üniversitesi'nde beyin, dil bilimi ve nörofizyoloji alanında araştırmalar yapan akademisyen Zora'yı ödüle layık buldu.

Kraliyet Sarayı'ndaki ödül töreninde, Hatice Zora ödülünü İsveç Kralı Carl 16. Gustaf'dan aldı. Törene İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyeleri Anders Olsson, Bo Ralph, Horace Engdahl ve Tomas Riad da katıldı.

"Gurur duydum"

Zora, Anadolu Ajansı'na muhabirine yaptığı açıklamada "İsveç Kralı Carl 16. Gustaf'ın 70. yaşı onuruna 3 yıl önce verilmeye başlanan ve ülkede 1818'den beri hüküm süren Kraliyet Hanedanı adına verilen bu ödülü, bu yıl bir Türk akademisyen olarak almaktan gurur duydum" ifadelerini kullandı.

Çalışmalarının, çeşitli ruhsal hastalıkların tedavisinde katkılarının olacağını belirten Zora, "Araştırma sonuçlarının, insanlıkta bilişsel (dilsel) kabiliyetin nasıl ortaya çıkıp geliştiğini anlamamıza, sosyal biyoloji ve psikoloji alanlarına katkısı olacaktır" diye konuştu. (HA)

http://bianet.org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık