Kadın Avukatın Etek Boyuna Müdahale Eden Hâkim Görevden Uzaklaştırıldı

Kadın Avukatın Etek Boyuna Müdahale Eden Hâkim Görevden Uzaklaştırıldı HSK, kadın avukatın eteğine müdahale eden hâkim Yoylu hakkındaki kararı olağanüstü toplantıda verdi.

Kadın Avukatın Etek Boyuna Müdahale Eden Hâkim Görevden Uzaklaştırıldı
  • 29 Mayıs 2019, Çarşamba 19:18

HSK, kadın avukatın eteğine müdahale eden hâkim Yoylu hakkındaki kararı olağanüstü toplantıda verdi.
Bunun üzerine, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Oya Ersoy ve Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) milletvekili ve başkan yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, müdahaleyi Meclis gündemine taşıdı. Hâkimin,  kadın avukatın eteğinin boyuna müdahale etmesine kamuoyundan da tepki yükseldi.
“Tedbiren uzaklaştırıldı”
Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, hâkim Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlatılması için izin verdi. Yılmaz, inceleme sonucunda hâkim Yoylu'nun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Yılmaz'ın açıklaması şöyle:

“İstanbul (Anadolu) Adliyesi Hakimi Mehmet Yoylu hakkında yürütülen soruşturma sırasında düzenlenen Müfettiş ön raporu HSK’ya ulaşır ulaşmaz olağanüstü toplanan HSK 2. Dairesince değerlendirilmiş, ilgili hakimin tüm davranışları, önceki disiplin işlemine konu eylemleri nazara alınıp bulunduğu hal üzerine göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varılarak 2802 sayılı yasanın 77 maddesi uyarınca, tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar vermiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyulur.”

Avukatı da darp etmiş
Yoylu'nun Balıkesir'de görev yaparken bir avukatı darp ettiği de ortaya çıktı. İddiaya göre avukat Muzaffer Zeybek, duruşmadan çıkarken cübbesini çıkaran söz kounusu hakimin yumruklu saldırısına uğradı.

O dönem Balıkesir Barosu olayı kınarken Balıkesir Barosu Adalet Komisyonu Başkanı olan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yüksek Hakim Hacı İbrahim Gözükara, yaşanan olaydan dolayı çok büyük üzüntü duyduklarını söylemişti. (EMK)
BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık