Kapitalist rantçılığa kurban edilmesindeki son darbe

AİHM’in Hasankeyf kararına Ekoloji Birliği’nden tepki: “Kapitalist rantçılığa kurban edilmesindeki son darbe”. Ekoloji Birliği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Hasankeyf davasıyla ilgili başvuruyu reddetmesine ilişkin yazılı açıklama yayımladı

Kapitalist rantçılığa kurban edilmesindeki son darbe
  • 28 Şubat 2019, Perşembe 20:20

12 bin yıllık antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Projesi’nde sona yaklaşılırken, geçtiğimiz hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Hasankeyf davasına ilişkin kendisini yetkili bulmadığını, bu nedenle de başvuruyu reddettiğini açıklamıştı.

Ekoloji Birliği, AİHM’in kararına ilişkin açıklama yayımlayarak kararı Hasankeyf’i “kapitalist rantçılığa kurban edilmesini sürecindeki son darbe” olarak niteledi.

Barajın yapımına 20 Mart 1997 tarihinde Bakanlar Kurulu trafından karar verildiği anımsatılan açıklamada süreç boyunca projenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle 10’un üzerinde dava açıldığı kaydedildi. Açılan davalarda ise mahkemelerin projenin devamında sorun görmediği hatırlatılan açıklamanın son kısmında şu ifadelere yer verildi:

AİHM’in bu kararı birçok yerde, devletlerin ve şirketlerin tarihsel ve kültürel mekanlara yönelimini cesaretlendirecektir. Eğer Hasankeyf’in korunması yönünde bir karar verilseydi, başta Türkiye olmak üzere tüm devletin tarihsel-kültürel ve doğal mekanlara yaklaşımını koruyucu yönde değiştrecek bir etki sağlanabilirdi.

Tarihsel ve kültürel mekanlara erişilebilirliğin temel bir insan hakkı olarak değerlendirilmesine karşın, insan haklarının korunmasında kendisini merkez sayan AİHM gibi bir kurumun verdiği bu karar üzücü olmakla beraber, gerçekte neyin belirleyici olabileceği konusunda da kaygı vericidir.

Bizler Türkiye genelinde mücadele yürüten 60’a yakın kurumun ve örgütün birliği olan Ekoloji Birliği olarak AİHM’in bu kararını kaygı verici ve art niyetli buluyoruz. Bu doğrultuda tarihsiz, kültürsüz ve doğasız yaşanamayacağı bilinciyle, başta Hasankeyf olmak üzere tarih, kültür ve doğa katliamına karşı mücadeleye devam edeceğimizi duyuruyoruz.

Sendika.Org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık