KKTC'de hükümet istifa ediyor

KKTC Maliye Bakanı Denktaş, bakanlık görevinden ayrıldığını açıklamasının ardından hükümet ortağı HP hükümetten çekildi. Başbakan ise hükümetin yarın istifa edeceğini duyurdu.

KKTC'de hükümet istifa ediyor
  • 08 Mayıs 2019, Çarşamba 23:51

KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın görevinden istifa etmesiyle başlayan kriz, koalisyon ortağı Halkın Partisi'nin (HP) hükümetten çekilme kararıyla devam etti. 

Hükümet krizi, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman'ın hükümetin istifasını yarın Cumhurbaşkanına sunacağını açıklamasıyla en üst noktaya çıktı.

Maliye Bakanlığı'ndan ayrıldığını açıklayan Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, twitter'dan yaptığı açıklamada, hükümete desteğinin süreceğini belirtti:

“Başbakana yazılı olarak Maliye Bakanlığından istifa ettiğimi gerekçelerimle iletmiş bulunuyorum. Herhangi bir basın organına bu konuda bir açıklama yapmış değilim… Gerekli açıklamayı bir süre sonra yapacağım… Hükümete desteğim, hükümet devam ettiği sürece var olacaktır."

HÜKÜMETİN İSTİFASI CUMHURBAŞKANI'NA SUNULACAK 

Denktaş’ın istifa açıklamasından sonra hükümetten çekilme kararı alan koalisyon ortağı Halkın Partisi'nin Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Parti Meclisi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Parti Meclisinde yapılan oylamada 4 hayır oyuna karşı, 55 evet oyu ile hükümetten çekilme kararı aldıklarını duyurdu.

"Muhalefette mi kalacağız, hükümet görüşmesi mi yapacağız, buna parti meclisi karar verecek” diyen Özersay, hükümetten çekilme sebepleri arasında Maliye Bakanlığı’nın 'arazi kiralamaları' ve 'güven bunalımı' gerekçelerini gösterdi.

Art arda yaşanan gelişmelerin ardından KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasını yarın Cumhurbaşkanı’na sunacağını açıkladı.

artigercek.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık