MGC YÖNETİMİ YOK HÜKMÜNDEDİR

MAHKEME KARARINDAN SONRA GENEL KURUL ÇAĞRIMIZI YİNELEDİK... KATILIM GÖSTEREN, DESTEK VEREN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ... DEDİLER VE YAZILI OLARAK DA AÇIKLAMALARINI YİNELEDİLER.

MGC YÖNETİMİ YOK HÜKMÜNDEDİR
  • 03 Mayıs 2019, Cuma 19:51

MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİ ÜYELERİ, GAZETECİ FATİH ŞAHİN, ABİDİN YAĞMUR, MEHMET SELVİ, İBRAHİM YALÇINER, ESAT DURAK BİRLİKTE BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR.

İŞTE O AÇIKLAMA;

MAHKEME KARARINDAN SONRA GENEL KURUL ÇAĞRIMIZI YİNELEDİK...
KATILIM GÖSTEREN, DESTEK VEREN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ...

Değerli arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi, bir yıl önce yapılan Mersin Gazeteciler Cemiyeti kongremizin iptali istemiyle tarafımızca dava açılmıştı. Söz konusu dava yakın zamanda sonuçlandı. Mahkeme, bir takım eksiklikler ve usulsüzlükler nedeniyle kongrenin iptaline karar verdi. 
Mahkeme kararı, 5 Mayıs 2018'de yaptığımız kongreyi ve o kongrede oluşan yönetim organlarını hükümsüz kılıyor. 
Dolayısıyla Mersin Gazeteciler Cemiyeti yeni bir durumla karşı karşıyadır. Bu yeni durumu hepimiz doğru bir şekilde değerlendirmek durumundayız. 
Mahkeme kararını yok sayamayız. 
Bu şekilde devam edemeyiz.

Değerli arkadaşlar, mahkeme süreci Cemiyetimizin, sadece Mayıs 2018'den Mayıs 2019'a kadar geçen sürede değil, uzun süredir doğru yönetilmediğini göstermiştir. 
Gerek kongrelerin duyuru sistemlerinde, gerek üye yapılanmasında ve hazürun listesinin hazırlanmasında, gerekse sayımlar sırasında bire çok hukuksuzluk ve usulsüzlük tespit edilmiştir.

Hiç kuşkusuz bunda çeşitli derecelerde de olsa hepimizin sorumluluğu vardır. Dolayısıyla bir suçlu çıkarma düşüncesine olmadığımızı öncelikle vurgulama ihtiyacı hissediyoruz. 
Ayrıca haklı çıktık düşüncesiyle rövanş alma duygusuyla hareket etmediğimizin de bilinmesini istiyoruz.
Ancak ortada hepimizin daha sorumlu davranarak çözmesi gereken bir sorun vardır. Tekrar ediyoruz, hiç kimse mahkeme kararını yok sayamaz, böyle devam edemez!
Mahkeme kararıyla yok hükmüne düşmüş cemiyet yönetiminin, cemiyetimizi acilen kongreye götürmesi gerekirken mahkeme kararı görmezden gelindi. 
Bütün bunlarla beraber, belki bunlardan daha vahimi, cemiyetimizin şaibelere, dedikodulara neden olan bir Rusya gezisiyle anılması, Rosatom adlı bir şirketin cemiyet başkanımızın ağzından yalan haber servis etmesi oldu. Cemiyetimiz ve bir bütün olarak Mersinli gazeteciler maalesef şaibeli bir geziyle anıldık. Mersin'de bazı kurumlar, bu şaibeli gezi nedeniyle cemiyetimizi protesto etti. Mersin'de temiz bir mazisi, güvenirliği, saygınlığı olan cemiyetimizin, böylesine söylentilerle anılması hepimizi derinden yaraladı.

Tüm bu nedenlerle mevcut yönetimin mahkeme kararına uymasını, derhal kongre kararı almasını bekliyoruz. Bize yakışan budur. Hukuk, vicdan ve demokratik teamüle yakışan budur. Arkadaşlarımızın bu olgunluğu göstereceklerine, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni bir yıldır süren yönetilemezlik sancısından kurtaracaklarına inanıyoruz. 
Gelin bu tartışmaları bitirelim. 
Cemiyetimizin sorunlarını, geçmişten bugüne gelen ve bugün bir sarmal halini alan sorunlarımızı mahkemelerde değil, her meslektaşımızın özgür iradesiyle katılıp konuşacağı istişare toplantılarında, kongrede tartışalım, kendi sorunumuzu kendimiz çözelim. 
Özeleştiri yapalım. 
Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin tarihi sorumluluğuna, mazisine yakışan bir adım atalım.
Bugün Mersin gazeteciliği bir çok neden dolayı zor durumdadır. 
Bu durumdan çıkmak için öncelikle etkili ve güçlü bir Cemiyet yönetimine ihtiyaç vardır. 
Bunun da yolunun kendi aramızda birlik ve bütünlüğü sağlamaktan geçtiğini unutmayalım. 
Geçmişin hatalarına ve yanlışlarına takılmanın, hatalarda ısrar etmenin, 'eskiden beri böyleydi' demenin kimseye faydası yok.
Gelin geçmişten dersler çıkaralım, yeni bir sayfa açalım. 
Demokratik olgunlukla, gazetecilik disipliniyle kongremizi toplayalım, gazeteciliğin hanımefendiliğiyle, beyefendiliğiyle kongremizi tamamlayalım.
Mersin'de gazeteciler vardır, Mersin'de Gazeteciler Cemiyeti vardır, denilmesini sağlayalım.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık