Sağlık emekçileri: 17 Nisan Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü olsun

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi yaptığı açıklamada, 17 Nisan'ın "Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü" olmasını talep etti. Sağlık emekçileri, İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana bina önünde bir araya gelerek, “17 Nisan”ın sağlıkta şiddetle mücadele günü olmasını istedi.

Sağlık emekçileri: 17 Nisan Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü olsun
  • 17 Nisan 2019, Çarşamba 12:35

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi adına basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Hastane Temsilcisi Uzman Doktor Ayşegül Bilen okudu.

Bilen, “Sağlıkta şiddet bitmiyor. Daha dün Adana’da bir aile sağlığı merkezinde korkunç bir saldırı ile yüz yüze kaldı hekimler. Ancak AKP iktidarı tüm bu katliamları ve hekimlerin sağduyusunu görmesine karşın sağlıkta şiddeti durdurma noktasında bir adım bile atmadı. Tam tersine hekimlerin yaşamlarını ve çalışma haklarını yok sayan uygulamalarını, arttırarak sürdürdü. SABİM ve CİMER gibi uygulamalarıyla hekimleri hedef tahtasına oturtmaktan asla geri adım atmadı” diye konuştu.

"SAĞLIK BAKANLIĞI, ÖLDÜRÜLEN TÜM HEKİMLERİN KATLİAMINDA KOLAYLAŞTIRICI OLMUŞTUR"

Performans ve özelleştirme uygulamalarının sağlıkta şiddeti arttırdığına yönelik görüşlerinin dikkate alınmadığının altını çizen Bilen, “Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hazırladığımız yasa tasarını görmezden geldiler. 17 Nisan ‘Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü’ olsun dedik onu bile ellerinin tersiyle ittiler. Sağlık Bakanlığı dün olduğu gibi bugün de Türk Tabipleri Birliğinin sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik görüşlerini umursamazdan gelerek ve taleplerine kulaklarını tıkayarak, öldürülen tüm hekimlerin katliamında kolaylaştırıcı olmuştur. Öldürülen hekimlerin çalıştıkları hastanelerde yöneticilik yapanlar hakkında bir soruşturma açma gereğini bile görmeyerek sağlıkta şiddeti durdurma konusunda ne kadar samimi olduğunu göstermiştir” dedi.

Bilen, öldürülen Doktor Ersin Arslan’ı da anarak, “Sağlık Bakanlığını hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlamak konusundaki sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

“Şiddete karşı Sağlık Bakanlığını hekimlerin yegane örgütü TTB ile ortak hareket etmeye çağırıyoruz” diyen Bilen, “Bu doğrultuda 17 Nisan’ın Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü olarak kabul edilmesinin ve sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yasa talebimizin yaşama geçirilmesinin önemli bir adım olacağını tüm kamuoyu önünde Sağlık Bakanlığından talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)

evrensel.net

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık