Süheyl Batum, Süre kesinlikle bitti dedi

Süheyl Batum, Süre kesinlikle bitti dedi. İşte Süheyl hocanın yaptığı paylaşımların içerikleri ve uyarıları...

Süheyl Batum, Süre kesinlikle bitti dedi
  • 12 Nisan 2019, Cuma 11:05

Süheyl Batum, Süre kesinlikle bitti dedi. İşte Süheyl hocanın yaptığı paylaşımların içerikleri ve uyarıları...

"1) Aynı yöntem tüm hızıyla devam ediyor. Doğru olmayan şeyler üzerinden tartışmak ve bir kez daha beyin yıkamak. Oysa; 1) Seçim hukukunda itiraz süreleri çok kısadır; aynı gün, 2 gün, 3 gün gibi. Bu nedenle yasa,http://130.md.de  bir de olağanüstü itiraz yolunu düzenler.

2) Olağanüstü itiraz, kesinlikle "mazbata" ile başlamaz. "İl birleştirme tutanağının düzenlenmesi" ile başlar. Yani ilk tutanağın (139 sy.lı genelge/22c). Ayrıca yasa açıkça "tutanağın düzenlenmesi" diyor. Hiç bir yerde tutanağın itirazlar sonucu kesinleşmesi" demiyor.

3) Olağanüstü itirazın süresi de var; " 7 gün". Bu "7 gün", söylendiği gibi, kesinlikle mazbatanın alınmasından sonra başlamıyor. Diğer itirazların sonuçlanmasıyla da. Yasa açık. Zaten "çok önemli durumlar" için ve diğer süreler kaçırılmışsa, bu 7 günlük süre öngörülmüş.

4) Ancak yasa, bazı durumlar için ise, süre koymamış. Örneğin seçilen kişinin seçilme yeterliliği gibi. 5) Ancak seçmen listelerine ya da sandık kurullarına yapılan ya da oyların sayılmasına ilişkin itirazlar ise KESİNLİKLE süresiz değil, "sürelere" bağlı. YSK kararları açık:

6) O halde bugün için, geçerli olan il birleştirme tutanağının tarihi belli; 1 Nisan. Ve tüm süreleri (olağan, olağanüstü) bu tarih başlatıyor. Dolayısıyla ne olursa olsun, olağan süreleri kaçırdıysanız, olağanüstü itiraz yolu var. Ve süresi, 8 Nisan saat 17'de KESİNLİKLE bitti."

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık