TEK ÇÜZÜM DEMOKRASİ

DEMOKRAT PARTİ MARDİN İL BAŞKANI MEHMET ŞERİF AKAY: TEK ÇÜZÜM DEMOKRASİ DEDİ VE YAZDI...

TEK ÇÜZÜM DEMOKRASİ
  • 30 Ocak 2019, Çarşamba 15:20

TEK ÇÜZÜM DEMOKRASİ

1946’da tek partinin hüküm sürdüğü dönemde, baskıcı rejimden kurtulmak isteyen, fikir birliği içerisinde olan fertlerin kurduğu bir partidir Demokrat Parti.

1946 seçimlerinde açık oy, kapalı tasnif yapıldığından, aynı zamanda bütün kuvvet tek partinin elinde olduğundan iktidara gelemedi. 1950’de yapılan seçimde ise kapalı oy, açık tasnif yapıldı. Millet ‘Artık yeter!’ dedi ve milletin tek parti ve tek şahsın diktasına feryadının bir neticesi olarak Demokrat Parti iktidara geldi.

1925’ten 1950’ye kadar olan süreçte ‘Devlet kutsaldır’ anlayışı hâkim idi. İcraatlar tek şahsın istek ve yönlendirmeleri doğrultusunda yapılıyordu. Üretime dair bir politika olmadığından, devlet bir adım yol alamadığı gibi, bununla birlikte vergiler iyice arttırılmış, ‘Kelle başı vergisi’ dahi çıkartılmıştı. Millet maddî manevî zillet içerisinde idi. Ülkeyi yönetenler; İslâm dinini, Kur’ân’a ve Sünnete göre değil de şahsî menfaatler doğrultusunda eğip büküyordu. O yıllardaki rejim, İslâm’ın rükünlerine göre yaşayan bir Müslüman’ı hain ilân ediyordu. Kur’ân-ı Kerîm öğrenme ve öğretme yasaklanmıştı. Bu millet, o dönemde, 18 yıl ezanın orijinal halini dinlemeye hasret kaldı.

1950’de Demokrat Parti’nin iktidara geldiğinde ilk icraatı ezanı aslına çevirmek oldu. Kur’ân’ı öğrenme ve öğretme serbest oldu. Bunlar yapılırken din siyasete alet edilmeyip aksine siyaset dine hizmetkâr edildi. Devlet, şahıs, parti kutsiyeti ortadan kaldırılıp, milletin sesine kulak verildi. ‘Millet devlet içindir’ yerine ‘Devlet millet içindir’ anlayışı benimsendi ve bu istikamette gidildi.

Demokrat Parti, 1960 yılından 2002 yılına kadar, belirli aralıklarla iktidara geldi. Ancak devamlı olarak Demokrat misyon yok edilmeye çalışıldı. Darbelerle dolu olan cumhuriyet tarihimizde bunun açık bir delilidir.

2002’den sonra ise Kemalizm artık renk değiştirdi. İslâm’ı siyasetine alet eden Siyasal İslâm zihniyeti, halkın dinî hissiyatlarını kullanarak iktidara geldi. Milletin CHP zihniyetiyle kandırılamayacağı anlaşıldığından, bu faaliyet dinî argümanlar kullanılarak yapıldı. Bu dehşetli hal bizleri 30’lu yıllardan daha vahim bir duruma getirdi. Şimdilerde öyle bir vaziyetteyiz ki, din rüşvet verilerek milletin malı gasp edilmektedir. Haram helâl sayılmakta ve devletin/milletin malı denetimsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Mülâkatlarda ‘referans’ adı altında torpil meşrûlaştırılmış durumda. Denetim mekanizması tamamen ortadan kaldırıldığından, adalet tesirsiz bir hale geldi. Basın ve medya susturuldu ve susturulmaya devam ediliyor.

Bütün bunlar bizlere gösteriyor ki, milletimizin lâfızdan ibaret olmayan, hakikî manada bir demokrasiye ihtiyacı vardır. Vatandaşımız çaresizlik ve ümitsizlik psikolojisiyle, adaletsizliğin ve korkunun çıkmazından kendini kurtarmak için başka ülkelere beyin göçü gerçekleştiriyor.

Bütün bu problemlerin tek bir çözümü var: Demokrasi. Demokratlar, Demokrat Parti bünyesinde milleti kucaklamayı bekliyor. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle Türkiye’yi bu durumdan kurtarmayı Demokratlar olarak vazife telâkki ediyoruz. Bu seçim bir kurtuluş olabilir. Ümitsizliğe vakit yok. Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiyle; adaletli, şeffaf ve kapsayıcı bir anayasayla, 12 Eylülün darbeli kanunlarını kaldırarak, parlamenter sisteme geri dönüp, milleti tek partinin boyunduruğundan kurtarıp demokrasiyi tekrardan tesis edecektir.

Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin. Allah zalimlerin ve hainlerin ülkemiz üzerinde yaptığı sinsi oyunları bertaraf etsin.

Yıllardır demokrat misyonun yanında yer alan Yeni Asya, hak ve hakikati haykıran tek yayın organıdır. Yeni Asya Demokratların nokta-i istinadıdır. Şimdiye kadar demokrasiden yana olan çizgisini hiç bozmadığı ve Demokratlardan desteğini esirgemediği için Yeni Asya’ya minnettarız. Yeni Asya ve onun bünyesinde Nur Talebeleri bu ülkenin manevî bekçileridir.
YeniAsya gazetesi.

Mehmet Şerif Akay 
DP. Mardin il Başkanı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık