Türkiye Üç Gazetecinin Akreditasyonu Uzatmadı, Almanya Tepkili

Türkiye, ZDF’den Jörg Brase, Tagesspiegel'den Thomas Seibert ve Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan (NDR) Halil Gülbeyaz'ın başvurusunu reddetti.

Türkiye Üç Gazetecinin Akreditasyonu Uzatmadı, Almanya Tepkili
  • 03 Mart 2019, Pazar 17:54

 

İstanbul - BİA Haber Merkezi

Türkiye'de çalışan üç Almanyalı gazetecinin akreditasyonu uzatılmadı. 1 Şubat 2019 Cuma günü Türkiye'nin ZDF’in İstanbul bürosu şefi Jörg Brase ve Tagesspiegel gazetesinin Türkiye muhabirlerinden Thomas Seibert 2019 yılı için yaptıkları basın kartı başvurusunun kabul edilmediğini öğrenmişti.

Gazetecilere gelen mailde sadece 2019 yılı için basın kartının uzatılması talebiyle yaptıkları başvurunun kabul edilmediği belirtiliyordu, gerekçe ise belirtilmiyordu. 

57 yaşındaki Brase, Ocak 2018’den bu yana ZDF’in İstanbul bürosunun şefliğini üstleniyor. Seibert ise 1997 yılından bu yana aralıksız olarak, Tagesspiegel gazetesinin Türkiye'deki iki muhabirinden biri. 

Bugün Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (NDR) için serbest çalışan Halil Gülbeyaz da  basın kartının uzatılmadığını açıkladı. 

12 yıldır aralıksız olarak NDR adına akredite olan Almanya vatandaşı Gülbeyaz, dün (2 Şubat) kendisine de mail yoluyla ret cevabının bildirildiğini belirtti. 

Berlin'de yaşayan Gülbeyaz Deutsche Welle'ye yaptığı açıklamada: "Ben sadece gazeteci olarak işimi yaptım. Ret kararıyla artık Türkiye'de mesleğimi icra edemeyeceğim. Bu haber alma özgürlüğünü kısıtlıyor" dedi.

Almanya Gazeteciler Birliği

Üç gazetecinin Türkiye'deki basın kartının süresinin uzatılmaması Almanya'da yoğun eleştirilere neden oldu.

Almanya Gazeteciler Birliği'nin (DJV) sözcüsü Hendrik Zörner, Tagesspiegel gazetesine konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

"Türkiye'deki muhabirlerin akreditasyonunun keyfi bir şekilde uzatılmaması tamamıyla kasıtlı çıkarılan bir zorluk. AKP rejiminin belli ki eleştirel haberciliği engellemeye çalıştığını, ret cevabı için anlaşılabilir bir gerekçe bulunmuyor.”

Casdorff: "Temel haklara uymayan bir ülke nasıl AB'ye alınabilir?”

Basın kartı süresi uzatılmayanlar arasında Türkiye muhabirlerinden Thomas Seibert’in de bulunduğu Tagesspiegel gazetesi de, Türkiye'ye akreditasyon kararını değiştirmesi çağrısında bulundu. 

Berlin merkezli gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Mathias Müller von Blumencron, "Bu basın özgürlüğüne ağır bir müdahaledir. Bu tür yöntemleri sadece Venezuela ve Libya gibi ülkelerden biliyoruz.

"Özellikle Berlin'deki Türk hemşehrilerimiz için vatanlarından aktardığımız haberler büyük önem taşıyor” diyen Von Blumencron Türk yetkililere kararlarını yeniden gözden geçirme çağrısında bulundu. 

Tagesspiegel'in pazar günkü baskısında gazetenin yayımcısı Stephan-Andreas Casdorff imzasıyla çıkan yorumda ise, Türkiye'nin tutumunun Ankara'nın Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkanların işine yarayacağını belirtti. "Temel haklara riayet etmeyen bir ülke nasıl Birliğe alınabilir ki?” sorusunu yönelten Casdorff, Avrupa Birliği'nin ekonomik bir birlik değil, bir değerler birliği olduğunu vurguladı. Bu değerler arasında ifade ve basın özgürlüğünün gözden çıkarılamaz olduğunu belirten Tagesspiegel gazetesinin yayımcısı, bu değerlerin de demokrasi için vazgeçilemez olduğunu kaydetti ve demokratik olmayan bir ülkenin de Avrupa Birliği'ne üyelik şansı bulunmadığını dile getirdi.

Basın kartı oturma izninin ön koşulu

Ankara'nın onayıyla yıllık olarak dağıtılan basın kartları, yabancı basın mensuplarının Türkiye'de çalışabilmesi için resmi izin niteliği taşımanın yanı sıra Türkiye’de oturma izni için de ön koşullar arasında sayılıyor. Ancak Türkiye'de görev yapan yabancı gazetecilerin yanı sıra Almanyalı basın mensuplarının neredeyse yarısının basın kartları, sürelerinin dolmasının üzerinden iki ay geçmesine rağmen yenilenmedi.

Hükümet sözcüsü: "Gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz"

Almanya hükümeti, Türkiye'ye çağrı yaparak ülkedeki uluslararası basın mensuplarının çalışmalarının engellenmemesini talep etti. Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, dün yaptığı açıklamada gelişmeleri "artan bir endişe ile" takip ettiklerini belirtti. Seibert ayrıca, Federal Hükümet'in Türkiye hükümetiyle temasa geçerek Almanyalı gazeteciler için bunun mümkün kılınmasına çaba sarf ettiğini açıkladı.

Gazeteciler AB-Türkiye toplantısına alınmamıştı

Türkiye'de Almanyalı gazetecilerin mesleklerini yapmalarına yönelik engelleme 28 Şubat Perşembe günü İstanbul'da yapılan AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı'nda krize neden olmuştu. Tolplantıya bazı Almanyalı gazeteciler alınmamıştı. Yeni basın kartını alamadığı için toplantıya giremeyen gazeteciler arasında Süddeutsche Zeitung, ZDF, Tagesspiegel gazetesi ve ARD Radyo'nun muhabirleri bulunuyordu. (HK)

Kaynak: Deutsche Welle

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık