ÜNİVDER: YÖK’ün “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum” Belgesini Kaldırılmasına Şaşırmadık

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, YÖK’ün “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum” belgesini web sayfasından kaldırmasının üniversitelerdeki toplumsal cinsiyet çalışmalarını, olumsuz etkileyeceği uyarısı yaptı.

ÜNİVDER: YÖK’ün “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum” Belgesini Kaldırılmasına Şaşırmadık
  • 04 Mart 2019, Pazartesi 19:38

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi’ni web sayfasından kaldırması kamuoyunda tepkiye neden oldu.

YÖK, 20 Şubat 2019 Çarşamba günü web sayfasından kaldırmış, açıklama da yapmamıştı. YÖK’ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi’ni web sayfasından kaldırmasına Eğitim Sen ve kadın siyasetçiler de  tepki göstermişti. Bir tepki de Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER)'nden geldi.

"Büyük saldırı altındayız"
Derneğin yönetim kurulundan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 “YÖK’ün 8 Mart 2016da açıkladığı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum belgesini kaldırması ne yazık ki bizleri şaşırtmadı. Zira kadın hareketinin yıllarca süren feminist mücadelesi sonucu elde edilen kazanımların ve özellikle kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı ve tacizin yanı sıra, üniversitelerde ‘mobbing’e karşı oluşturulan direnişin son yıllarda büyük bir saldırı altında olduğuna şahit oluyoruz.

“ Erkek egemen, İslamcı/muhafazakar sistemin tehdit olarak gördüğü kadın muhalefeti,  bu tutum belgesinden yıllar önce üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen, kadın emeğini ve bedenini değersizleştiren mekanizmaları eleştiren dersler vermekte, tezler yönetmekte, konferanslar, toplantılar, atölye çalışmaları vb. etkinlikler düzenlemekte idi.

‘Toplumsal cinsiyet çalışmalarını olumsuz etkileyecek’
“Tüm bu çalışmaların kamusal alanda kadın erkek eşitsizliğinin daha görünür kılınmasına, kadına ve LGBTİ bireylerine dönük taciz, cinsel saldırı suçlarının açığa çıkmasına büyük katkısı olduğu açıktır.

“Boşanmanın ve kürtajın zorlaştırılmasından, kadını anne ve eş olarak aileye hapseden politika ve söylemlerine kadar, kadın cinayetlerinde erkek dayanışmasıyla adeta kural haline gelen iyi hal indirimi yoluyla dayatılan 'normalleşme' süreçleri kabul edilemez bir gerçeklik iken, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Belgesinin YÖK’un web sitesinden kaldırılması, üniversitelerdeki toplumsal cinsiyet eşitliğini öncülleyen ders, etkinlik vb. akademik faaliyetleri çok olumsuz etkileyeceği açıktır.

“Özerk, demokratik üniversite mücadelesinin vazgeçilmez bir parçası olan toplumsal cinsiyet eşitliğinin savunucularından biri olarak YÖK’ü bu eyleminden dolayı şiddetle kınıyoruz.” (EMK) 

BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık