Yarbay Alkan, Kılıçdaroğlu’na saldırıyı değerlendirdi: Şehitlerin hesabını iktidar vermeli

Hayatını kaybeden Yüzbaşı Ali Alkan'ın KHK'yle ordudan atılan ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı hakkında konuştu. Kardeşinin cenaze töreninde Erdoğan’ın çelengine şiddet uygulayan iki gencin tutuklandığını açıklayan Alkan, “Ben şehit kardeşi değil miydim? Benim buna hakkım yok muydu? Hangi suçu işledim?” diye sordu.

Yarbay Alkan, Kılıçdaroğlu’na saldırıyı değerlendirdi: Şehitlerin hesabını iktidar vermeli
  • 28 Nisan 2019, Pazar 13:07

Hakkari’de 4 yıl önce hayatını kaybeden Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Mehmet Alkan, Ankara Çubuk’taki CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı hakkında konuştu. 4 yıl önce  kardeşinin cenazesinde sarf ettiği sözler nedeniyle gündeme gelen ve daha sonra KHK ile TSK’den ihraç edilen Alkan, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının kabul edilebilir bir tarafı olmadığını söyleyerek, “Şehitlerin hesabının sorulması gereken ve o hesabı vermesi gereken ancak ve ancak iktidardır” dedi.

‘ŞEHİTLERİN HESABINI İKTİDAR VERMELİ’

Yapılan saldırının; kişilerin yaşam ve vücut bütünlüğüne yönelik bir eylem olduğunu ve kabul edilemeyeceğini belirten Yarbay Alkan, Sözcü’den Mehmet Andaç’a konuştu. Alkan, “Bireylerin, düşünce ve fikir özgürlüğünün yansıması olarak gösteri ve protesto hakkını yasal sınırlar içinde kullanması elbette olağan bir durumdur. Ancak burada barışçıl ve şiddet içermeyen bir protesto değil tamamen şiddet içerikli eylemler söz konusudur. Dolayısıyla olayın basit bir protesto olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Kalkan yumruklar, sopalar, araçlara atılan taşlar kişilerin yaşam ve vücut bütünlüğüne yönelik açıkça suç oluşturan eylemlerdir kabul edilebilir bir tarafı yoktur.” dedi.

Son günlerde muhalefetin ‘terörü desteklediği’ şeklindeki söylemlere değinen Alkan, “Şehitlerin hesabını iktidarın vermesi gerekiyor” diyerek şöyle devam etti: “Diyorlar ki muhalefet terörü destekliyor. Yahu muhalefetin elinde nasıl bir imkân ve yetenek var ki böyle bir şeyi yapsın, yapabilsin. Kaldı ki teröre ve teröriste destek olmak bana göre vatana ihanettir ve ceza kanununa göre suçtur. O halde muhalefetten bu desteği yapanlar kimlerse haklarında adli işlem yapılması gerekir, yapılmıyorsa yetkililer görevini yapmıyor demektir. Bu söylem iktidarın kendi sorumluluğunu başkalarına atma ve hedef şaşırtmasından başka bir şey değildir. Şehitlerin hesabının sorulması gereken ve o hesabı vermesi gereken ancak ve ancak iktidardır.”

‘ÇELENGE ŞİDDETE TUTUKLAMA VAR AMA SALDIRIYA YOK’

Kardeşinin cenaze töreninde, Recep Tayyip Erdoğan’ın çelengine şiddet uygulayan iki gencin tutuklandığını söyleyen Alkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrendiğim kadarıyla Ankara’daki saldırıda bulunan kişiler şehit yakını değildir. Şehit yakını ise de tepkilerini muhalefete değil iktidara yöneltmeleri gerekir. Ve şehit yakınıysa da bu tepkisini ‘saldırı’ olarak değil ‘düşünce ve fikir açıklaması’ olarak yapması gerekir. Bakınız benim kardeşim Yüzbaşı Ali Alkan, çözüm süreci sırasındaki yanlış politikalar yüzünden 22 Ağustos 2015 tarihinde şehit olduğunda ben bunun hesabını düşünce açıklaması yoluyla sordum. Hiçbir kişiye karşı ne ben ne de başkası şiddet eylemine girmedi. Ancak bugünkü durumla ilgili olarak ilginç bir nokta belirtmek isterim ki o törende Erdoğan’ın çelengine şiddet uygulayan iki genç tutuklandı. Görüyorsunuz işte çelenge şiddete tutuklama var ama ana muhalefete saldırıya tutuklama yoktur.”

‘HANGİ SUÇU İŞLEDİM?’

İktidara “Hangi suçu işledim?” sorusunu yeniden yönelten Alkan, “Ben bu düşünce açıklamamdan dolayı, görevdeyken disiplin cezası aldığım gibi daha sonra tam da 22 Ağustos 2016 tarihinde yani Ali’nin birinci yılında imzalanan bir kararla “terörist” olarak ihraç edildim ve halen terörist olarak, olmayan eylemlerle, yargılanıyorum. Ben şehit kardeşi değil miydim? Benim ki patlama değil miydi? Benim buna hakkım yok muydu? Sonra ben ne yaptım, kime şiddet uyguladım kime hakaret ettim, hangi suçu işledim? Sadece ve sadece doğruları söyledim, ‘kral çıplak’ dedim ve halen dediğimin arkasındayım” diye konuştu.

gazeteduvar.com.tr

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık