YSK yazı gönderdi, savcılık oy kullananlara vesayet davası açtı

Vasi davası açılan bir kadının avukatı Turgut Kazan, ‘Bu bilgilerin seçim itirazına malzeme olsun diye bir siyasi partiye verilmesi inanılmaz bir ayıp ve suçtur’ dedi.

YSK yazı gönderdi, savcılık oy kullananlara vesayet davası açtı
  • 01 Haziran 2019, Cumartesi 14:26

31 Mart'ta İstanbul halkının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ekrem İmamoğlu'nun seçmesinden sonra AKP'nin seçimi iptal ettirmek için yaptığı hamlelerden biri de 41 bin 132 kısıtlı seçmenin oy kullandığı iddiasıydı. Yüksek Seçim Kurulu 'nun (YSK) gerekçeli kararında bu iddia çürürken 'kısıtlı seçmen' olduğu iddia edilen 28 yaşındaki C.Ç. yaşadıklarına isyan etti.

Bir şirkette satış danışmanı olarak çalışan iki çocuk annesi C.Ç., geçen ocak ayında eşinden boşandı. Bu olaydan sonra annesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri bölümünde iki kez muayene oldu. Doktor tavsiyesiyle antidepresan kullanmaya başladı.

YSK YAZI GÖNDERDİ, SAVCILIK VESAYET DAVASI AÇTI

31 Mart seçimlerinden sonra AKP'nin İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi için sunduğu gerekçelerden biri de ‘kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı’ iddiasıydı. YSK, AKP'nin itirazı üzerine ‘Zihinsel Engelliler ve Kısıtlılar’ başlıklı liste oluşturarak, adı geçenler hakkında vesayet ihbarında bulunulması için 26 Nisan’da Fatih 3. İlçe Seçim Kurulu’na yazı yazdı. İlçe seçim Kurulu, 7 Mayıs’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na vesayet ihbarında bulundu.

LİSTE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Cumhuriyet gazetesinden Cüneyt Muharremoğlu’nun haberine göre Fatih İlçe Kurulu'nun yaptığı ihbarda “Listenin YSK’dan gelmesi nedeniyle kişinin zihinsel engeli yönünden makul şüphe bulunduğundan vesayet yargılaması yapılması gerektiği düşünülmektedir” denildi. Böylece bir listenin bulunduğu ortaya çıktı.

ŞİMDİ NE OLACAK?

C.Ç. ve listedeki yurttaşlar, İstanbul 11. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açılan dava kapsamında bir hastaneye sevk edilecek. Verilecek rapor uyarınca yurttaşlara vasi atanıp atanmayacağına karar verilecek. Vasi atanırsa C.Ç. ve diğerleri oy kullanamayacak.

KADIN İSYAN ETTİ

Oy kullanıp kullanmaması mahkemenin elinde olan C.Ç. ise yaşadıklarına “Eşimden boşanınca psikolojim bozulduğu için psikiyatride muayeneye gitmiştim. İlk başta ilaç kullanıyordum. Artık kullanmıyorum. Sağlık sorunum yok. Yalnızca ben değil, herkes doktora gidiyor” diyerek isyan etti.

AV. TURGUT KAZAN: ÖZEL BİLGİLER SİYASİ AMAÇLI KULLANILDI

C.Ç.’nin avukatı Turgut Kazan da, yurttaşlara ait sağlık bilgilerinin siyasal amaçlı kullanıldığını söyledi. Seçim kurulu yazısında bir listeden bahsedildiğini belirten Kazan "Bu bilgilerin seçim itirazına malzeme olsun diye bir siyasi partiye verilmesi inanılmaz bir ayıptır. Hukuka aykırıdır ve suçtur. Bu, insanların onuruyla oynama girişimidir. Mahkeme insanları hastaneye sevk edecek. Buna kimin ne hakkı var?” diye konuştu.

ARTI GERÇEK

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık