YSK’yı aklayacak tek şey seçim hukukuna ve içtihatlarına uygun davranmasıdır

CHP Sözcüsü Öztrak’tan Erdoğan’a tepki: YSK’yı aklayacak tek şey seçim hukukuna ve içtihatlarına uygun davranmasıdır CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bir yandan biz YSK’yı tehdit etmiyoruz diyorlar, YSK’yı zan altında bırakıyorlar. YSK’yı aklayacak tek bir şey vardır; seçim hukukuna ve içtihatlarına uygun davranmasıdır” dedi.

YSK’yı aklayacak tek şey seçim hukukuna ve içtihatlarına uygun davranmasıdır
  • 04 Mayıs 2019, Cumartesi 19:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart yerel seçim sonuçları için sarf ettiği sözlere tepki gösterdi.

Öztrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“YSK’yı zan altına da almaya başladılar. Bir yandan biz YSK’yı tehdit etmiyoruz diyorlar, YSK’yı zan altında bırakıyorlar. 16 Nisan referandumunda, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde sorun yok. Ama bir tek vatandaşın kendilerine vermediği Ekrem İmamoğlu’na verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sorun var. Seçimde yolsuzluk varsa onu gücü elinde tutanlar yapar. İnceleniyor, aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı sayılıyor. Maddi temeli olan hiçbir iddia ortaya çıkmıyor. Bir türlü Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı’yla ilgili itirazları durmuyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı seçim yenilemesi için yeni kriter ortaya koymuş. Yarım puan fark olursa seçim yenilenir… Artık şu kılavuzları değiştirsin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir seçim hukuku yok. Bush, Al Gore karşısında 500 oyla kazandı.

Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını kabul etmelerinin zamanı geldi. Milletin gerçek meselelerine odaklanmanın zamanı geldi. YSK’yı aklayacak tek bir şey vardır. Seçim hukukuna ve içtihatlarına uygun davranmasıdır.”

Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YSK’nın tehdit edildiğine yönelik eleştirisiyle ilgili şunları kaydetti: “Engin Altay ben sizi Kızılay’da yürütmem dese tehdittir. Değerlendirmede bulunuyor. YSK bunu bir tehdit olarak algılamadı. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı bu ülkenin kurumuna bunu yaparsanız aklanırsınız demek tehdittir, zan altında bırakmaktır.”

KAYNAK: https://www.politikyol.com/chp-sozcusu-oztraktan-erdogana-tepki-yskyi-aklayacak-tek-sey-secim-hukukuna-ve-ictihatlarina-uygun-davranmasidir

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık