MEZİTLİ DOKUMASI KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Tarihi 2 bin 500 yıl öncesine kadar giden ve günümüzde kaybolmaya yüz tutan Mezitli Dokuması, Mezitli Belediyesi, Mezitli Soroptimist Kulübü ve Mersin Üniversitesi’nin sihirli dokunuşu ile yeniden hayat buldu. Mezitli Belediyesi, Mersin Üniversitesi ve Mezitli Soroptimist Kulübü’nün işbirliği ile hayata geçirilen Mezitli Dokuma Atölyesi sonuçlarını vermeye başladı.

MEZİTLİ DOKUMASI KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI
  • 31 Ekim 2018, Çarşamba 13:23

Kıyafetten ev gereçlerine kadar pek çok alanda kullanılan Mezitli Dokumasının gelişmesi amacıyla 2 yıldır sürdürülen projede başarı kazanan kursiyerler, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Mezitli Sanatevi içerisinde yer alan dokuma atölyesinde gerçekleştirilen törene, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Belediyesi’nin kardeş kenti Almanya’nın Tempelhof-Schöneberg Belediye Başkanı Angelika Schöttler, Mezitli Soroptimist Kulübü Başkanı Nalan Varat ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan, Mezitli Soroptimist Kulübü Başkanı Nalan Varat, "Geçmişten Geleceğe Mezitli Dokuması projemizin katılım belgesi törenini gerçekleştirdik. 2 yıldır Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü ve Mezitli Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz projede, hocalarımızın özverili çalışmaları ile kadınlarımız artık dokumacı olarak yola devam edecekler. Projenin 2 yıllık kısmını tamamladık. Bu projede, birlikte güzel işler çıkarmanın mutluluğu içindeyiz. Kadınların statülerini yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz.  Dokumayı geçmişten geleceğe taşımanın onurunu yaşarıyoruz. Atölyemiz Mezitli Belediyesi ile ortak olarak üretmeye devam edecektir” dedi.

Projenin amacının Mezitli’nin kültürel değerlerimizi korumayı hedeflerken, kadınların ekonomik güçlerini kazanmalarını istediklerini ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Geçmişteki kazanımları koruma da önem veriyoruz. Bunlardan birisi de geçmişteki tarihte başlamış fakat günümüze taşınmamış olan Mezitli Dokumasını tekrar canlandırmak için Mersin Üniversitesi ve Mezitli Soroptimist Kulübü ile ortak bir proje başlattık. 2 yılsonunda Mezitli Dokumasının farklı bir kültürünü oluşturduk. Bundan sonraki amacımız ise Mezitli Dokumasını sadece Mersin’de değil, ulusal ve uluslararası platformlara taşımak” şeklinde konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık