‘Yoğurt Avrupa’da teşvik ediliyor’

Yörük Süt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz, endüstriyel yoğurdun kansere neden olduğu iddialarına tepki göstererek, “Avrupa’da obezite, kanser ve birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu için tüketimi teşvik edilen yoğurdun, anavatanı olan Türkiye’de bu tür tartışmalar olması üzücü” dedi.

‘Yoğurt Avrupa’da teşvik ediliyor’
  • 12-04-2017 13:23

Yörük Süt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz, endüstriyel yoğurdun kansere neden olduğu gibi ortaya atılan hiçbir geçerliliği olmayan asıl iddialara tepki gösterdi. Öz, “Avrupa yoğurdu önerirken Türkiye’de böyle tartışmaların olması çok saçma” dedi.

 

BÜYÜK BİR YOĞURT PAZARI OLUŞACAK

Yoğurdun bütün Batılı ülkelerde sağlıklı beslenmenin anahtar gıdalarından birisi olarak görüldüğünü belirten Öz, “Yoğurt Avrupa ülkelerinde en gözde gıda ürünlerinden birisi durumunda. Örneğin İngiltere’de, ‘şeker vergisi’ olarak adlandırılan ve önümüzdeki yıl Nisan ayında uygulamaya girmesi planlanan düzenleme ile özellikle çocuklarda yoğurt, ayran ve süt ürünleri tüketimi devlet politikaları ile teşvik edilecek. Kola gibi içeceklere ek vergi getirilirken, ayran ve yoğurt içecekleri, meyve suları ile birlikte vergiden muaf tutulacak. Sağlıkçıların şeker içeren meyve suyu tüketimine de dikkat edilmesi gerektiği yönündeki uyarıları göz önüne alındığında, yakın gelecekte nasıl büyük bir yoğurt pazarının oluşacağı ortada” diye konuştu.

 

İNGİLTERE’DE ALTERNATİF GIDA YOĞURT

Çocukların yüzde 70’inden fazlasının obezite ve şişmanlık riski ile karşı karşıya olduğu İngiltere’de yoğurdun en önemli gıda alternatiflerinden birisi olacağını kaydeden Öz, “Türkiye’de okullarda şekerli içeceklerin yasaklanması, Avrupa ülkelerinde de yeni yeni gündeme geliyor. Gecikmeli de olsa bu gıda sektörü açısından bir devrim. Yüz milyonlarca insanın beslenme ve içecek alışkanlıklarını radikal biçimde değiştirmeyi hedefleyen bir stratejinin en önemli ayaklarından birisi yoğurt ve süt ürünleri. İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde yoğurt ve ayran dönemi başlarken Türkiye’de ‘yoğurt kanser yapıyor’ gibi yaklaşımlar anlamsız” ifadelerini kullandı.

AVRUPA YOĞURDU TEŞVİK EDİYOR

Öz, Avrupa ülkelerinde yapılan çok sayıda araştırmanın, ülkelerin sağlık sistemleri açısından tehdit haline gelen hastalıklara karşı yoğurt ve süt tüketiminin teşvik edilmesini önerdiğine dikkat çekerek, “Batı medyasında ve tıp çevrelerinde sık sık yoğurt ve sütün Alzheimer’dan kansere, kemik hastalıklarından kalp rahatsızlıklarına pek çok hastalığa karşı koruyucu olduğu yönünde bulgular yayınlanıyor. Dünyada bu tür bir trend varken Türkiye’de tersi iddialar üreticiler açısından olduğu kadar tüketiciler açısından da zarar vericidir” şeklinde konuştu. (BÜLTEN)ÇOK OKUNAN HABERLER