Algüllü: “100. Yıl Plajı özel sektöre kurban edilemez”

Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı ve Mersin Güç Birliği Platformu Sözcüsü Bekir Algüllü, bugün yapılacak olan Davultepe 100. Yıl Tabiat ve Doğa Parkı işletme ihalesiyle ilgili olarak, “Buranın özel sektöre kurban edilmesine karşıyız. Bu tabiat harikasının işletmesini özel sektör aldığı taktirde iptali için dava açacağız” dedi.

Algüllü: “100. Yıl Plajı özel sektöre kurban edilemez”
  • 24-08-2017 22:55

Haber: Behzat Özgür Beyazlar

Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı ve Mersin Güç Birliği Platformu sözcülerinden olan Bekir Algüllü Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan ve ihalesi yapılacak olan Davultepe 100. Yıl Tabiat ve Doğa Parkı’nın işletmesinin belediyeye verilirse yapılacak olan bir yanlışlıkta belediyeden hesap sorma yetkisine sahip olacaklarını söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile telefonda görüştüklerini aktaran Algüllü, yapılacak olan ihalede Mersin kamuoyunun hassas olduğuna dikkat çekerek, “İhalenin Mersin halkının lehine sonuçlanmasını istiyoruz. 100. Yıl Plajı ile ilgili, Bakan Veysel Eroğlu ile telefonda görüşme yaptık. Kendisine Mersin kamuoyunun bu konuda hassasiyeti olduğunu söyledik. Bu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini talep ettik. Biz taleplerimizi bakanımıza ilettik. İhale şartnamesi ve çıkan bedelin Mersin kamuoyunda bu yerin birilerine sipariş edildiği yönünde bir algı yarattığını söyledik. Mersin Çarşı Esnafları Derneği ve Mersin Güç Birliği Platformu olarak bu algıdan rahatsız olduğumuzu belirttik. Bu ihalenin hassasiyetle takip edilmesi gerektiğini kendilerine ilettik. Daha sonra ki süreçte Milli Parklar Genel Müdürünün bizi arayacağını ifade ettiler. Sonrasında ise Milli Parklar Genel Müdürlüğü ihalede bir sıkıntının olmadığını ve mevzuata uygun olduğunu bizlere söylediler” dedi.

 “KAMU KURUMU ALMAZ İSE İTİRAZ EDECEĞİZ”

Yapılacak olan ihaleyi herhangi bir kamu kurumu almazsa itiraz edeceklerini ifade eden Algüllü, “Tabi biz bu konuyu Mersin gündemine taşıdıktan sonra Mersin’in tamamının hatta Türkiye’nin tamamının bu ihaleden haberi olmuştur. Son aldığımız duyumlara göre 25 iştirakçi bu ihale için dosya almış durumdadır. Bu bizim için sevindirici bir durum oldu. En azından 229 dönüm alanın 38 bin TL gibi komik bir rakama gitmeyeceğine dair sevincimiz oluştu. Tahmin ediyoruz 300-400 bin TL gibi bir rakama verilecektir. Mersin’de bundan kar edecektir. Ancak herhangi bir kamu kurumu bu ihaleyi almazsa Mersin Güç Birliği Platformu olarak bu konuda ihalenin iptali istemiyle ilgili dava açacağız. Çünkü bu ihalede çıkan fiyat istenilen 2 milyonluk teminat ve mesire alanı bölgesi haksız rekabeti doğurmuş durumdadır. Sınırlayıcı bileşenler vardır. Bu ihaleye herkes giremiyor durumdadır. Dolayısıyla bu da haksız rekabet ortamı sağlamış oluyor. Mersin’de herhangi bir kamu kurumu 100. Yıl Tabiat ve Doğa Parkı’nın ihalesini almaz ise biz ihaleye itiraz edeceğiz. Bu konuda biz Mersin Mimarlar Odası Birliği ile de görüşmede bulunduk onlarında ayrıca itirazları olacak. Orası Orman Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre bir tabiat parkıdır. Tabiat parkları kullanım alanının dışında kiraya verilemez. Dolayısıyla burada kullanım alanı dışında ihaleye açma söz konusudur. 100. Yıl Parkı Mersin halkının tamamının hakkının olduğu bir tabiat parkıdır. Bu konuyu siyasete çekmeden, herhangi bir politik malzemeye alet etmeden Mersin halkının lehine nasıl sonuçlandırabiliriz onun mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu.

“HALKIN TAMAMININ HAKKI VAR”

Davultepe 100. Yıl Plajı’nın bir Mersin toprağı olduğunu ve bütün Mersin halkının orada hakkının olduğunu söyleyen Algüllü , “Biz Mersin Sivil Toplum Birliği Platformu başkanının da içinde bulunduğu yaklaşık 50 derneğin bir araya geldiği Mersin Güç Birliği Platformu olarak mücadele etmekteyiz. Bende bu platformun sözcülerinden bir tanesiyim. Bütün dernek başkanı arkadaşlarımız ve diğer arkadaşlarımızla beraber Mersin için güzel şeyler yapabilmek için mücadele ediyoruz. 100. Yıl Plajı’da bir Mersin toprağıdır. Mersin halkının tamamının hakkının bulunduğu bir alandır. Biz bu plajın işletilmesine karşı değiliz. Elbette bu plaj nezih bir şekilde halkın kullanımına açık olabilir. Bu konuda 3 talebimiz oldu bakanımıza. Birincisi; burası Milli Parklar Komitesi’ne verilsin, ikincisi; belediyeye verilsin ve ilgili belediye işletsin. Çünkü ilgili belediye orada yanlış işler yaparsa Mersin kamuoyu olarak ilgili belediye başkanından hesap sorma yetkisine sahip oluruz. Üçüncüsü; tamamen halka açılsın. Halka açılması durumunda yine ilgili belediye oranın temizliğini düzenini sağlayacaktır. Ancak biz buranın özel sektöre kurban edilmesine karşıyız. Türkiye’de 22 tane olan Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanlarından bir tanesi Mersin’dedir. Mersin bu yönüyle dünya çapında tanınıyor. Bu bölge uluslar arası anlaşmalarla koruma altına alınmış bir bölgedir. Orasını özel sektöre açtığımız zaman oranın çehresi bozulur. Örneğin orada müzikli bir ortam olduğu zaman Caretta Caretta kaplumbağaları kalmaz. İşte bizimde bu hassasiyetimiz bu konuda yoğunlaştı. Oradaki site sakinleri daha önceki yıllarda Caretta Caretta kaplumbağalarını kendi elleri ile denize bıraktıklarını söylüyorlar. Yol geçtikten sonra kaplumbağaların gelmediğini söylediler. Teknolojinin girdiği yerde canlı türlerinin popülasyonu ve yaşam tarzları bozulur. Bizler Mersin’in bu parkına sahip çıkacağız. Parkın en elverişli koşullarda devletin lehine, halkın lehine faydalanmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HAKİMİYET

LİNKİ: http://www.mersinhakimiyet.net/algullu-100-yil-plaji-ozel-sektore-kurban-edilemez-34796.htmlÇOK OKUNAN HABERLER