ENDİŞEYE GEREK YOK!

MESBAŞ’ın yüzde 21.26 oranındaki kamu hissesinin ihale yoluyla satışa çıkarılmasına MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu, ‘’Endişeye gerek yok’’ cevabını verdi.

ENDİŞEYE GEREK YOK!
  • 31-07-2017 15:34

Turan DAL

Geçtiğimiz hafta Mersin Serbest Bölge (MESBAŞ)’in sermayesinde bulunan Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait yüzde 21,26 oranındaki (A) grubu imtiyazlı hissenin satışı gündeme gelmişti. Bu özelleştirmeye ilişkin Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, endişelenmeye gerek olmadığını kaydetti.

‘’BİR KONSOLOSUYUM VAR, HİSSELERİ ALMAK İÇİN NİYETLENEN’’

MESBAŞ’ın yüzde 21,26 oranındaki (A) hissesinin özelleştirilmesine dair Lokmanoğlu, ‘’MESBAŞ ilk kurulduğunda yüzde 21’li hisse resmen bakanlığındı. Bakanlık, (A) hissedarıydı. (A) hisse sahibi devlet, diğerleri de özel sektörden olanlar (B) hisse sahipleri. Toplamda yüzde 33’lük hisse devletindi. Bunun da sebebi bu bölge kurulurken, kontrol altında tutulsun diye. Geri kalan yüzde 67’lik hisseyi de almak isteyenlere dağıttılar. MESBAŞ ilk 6-7 sene para kazanamadı. Çünkü ne olduğu belli değildi. Türkiye’nin ilk serbest bölgesiydi. Sonra serbest bölge çalışmaya başladı. Bu 33’lük hissenin 1,5’i belediyeye verildi. Ondan sonra DB Deniz Nakliyat vardı, devletin gemicilik şirketiydi. Onu da özelleştirdiler. Onu özelleştirirken DB Deniz Nakliyat’ın yüzde 10 hissesi vardı. Mecburen şirketi alan İstanbullu armatörler, yüzde 10 hisse sahibi oldular. Geriye yüzde 21,5’luk hisse kaldı, Özelleştirme İdaresi’nin elinde. Şimdi onlarda bunu özelleştirmeye çıkartıp satacaklar. Normalde şirketin sözleşmesinde özelleştirme yüzde 10’u geçemiyor. Monopol olmasın diye. Bu satılması planlanan yüzde 21,5’luk hisseyi blok olarak satmayı düşünüyorlar. Yani endişeye kapılacak bir durum söz konusu değil. Kontrolün dağılmaması için bir konsolosuyum var, hisseleri almak için niyetlenen. Mersin Ticaret Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, DB Deniz Nakliyat ve TEKFEN’’ sözlerini kaydetti.

KAYNAK: MERSİN İMECE HABER

LİNK:  http://www.mersinimecehaber.com/mersin/endiseye-gerek-yok-h13264.htmlÇOK OKUNAN HABERLER