ERTUĞRUL ŞEHİTLERİ ANILIYOR

ERTUĞRUL ŞEHİTLERİ 127. YIL DÖNÜMÜNDE ANILIYOR

ERTUĞRUL ŞEHİTLERİ ANILIYOR
  • 16-09-2017 09:05

Mersin Türk Japon Dostluk Derneği  Ertuğrul Fırkateyni'nin 127 yıl önce Kushimoto  açıklarında  batması ile hayatını kaybeden şehitlerimizi andı.

            Osmanlı Padişahı 2.Abdulhamit  tarafından , Japon İmparatoru Meiji'ye iyi niyet elçisi olarak  hediyeler sunmak üzere  Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni 11 aylık bir yolculuktan sonra geri dönüş yolunda  16 Eylül 1890 tarihinde Japonya'nın Oshima adası açıklarında fırtınaya yakalanmış ve kayalıklara çarparak batmıştı. 587 denizcimiz kaybedilmiş, 69 denizcimiz de ada halkı tarafından kurtarılarak   tedavi edilmişler, denizden çıkarılabilen şehitler de bu adaya defnedilmişlerdi.

            Mersin Türk Japon Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Cengiz : " Bu elim olayla başlayan ilişkiler iki ülke arasında kuvvetli bir  dostluk kurulmasına vesile olmuştur. Kushimoto Belediyesi 1937 yılında Oshima adasına Ertuğrul Şehitleri Anıtını dikmiş, 1972 yılında  Kushimoto'daki Anıt'ın aynısı Mersin Atatürk Parkı'na dikilmiş, 1992 yılından itibaren de  Mersin ile Kushimoto arasında kardeşşehir ilişkisi kurulmuştur. 2010 yılında Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının 120. yıldönümünde Mersin'de, 2015 yılında 125. yıldönümünde  de Kushimoto'da resmi devlet törenleri yapılarak bir çok etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bu vesile ile Mersin Türk Japon Dostluk Derneği olarak Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının 127. yıldönümünde hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi saygı ile anıyoruz " dedi.

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER