EV ALIRKEN BU MASRAFLARA DİKKAT!

EV ALIRKEN BU MASRAFLARA DİKKAT!

EV ALIRKEN BU MASRAFLARA DİKKAT!
  • 11-09-2017 13:43

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, “Günümüzde ev almanın en kolay yolu bankalardan konut kredisi almak. Konut kredisi araştırırken hesaplama tablolarında yalnızca faiz oranlarına değil, konut kredisi masraflarına da dikkat etmelisiniz” dedi.

 

Konut kredisi masrafları hakkında konuşan Madenli, “Dosya masrafı dikkat edilmesi gereken birinci masraf. Adından da anlaşılacağı üzere dosyalama masrafaları için müşterilerden alınan masraf kalemi. En önemli masraf bu. Diğer masraflar ise sırasıyla, Ekspertiz ücreti ve sigortalardır” dedi.

 Ev alırken ortaya çıkan masraflara da değinen Madenli sözlerine şu şekilde devam etti: “Emlakçı komisyonu, ev alan herkesin hoşlanmadığı bir masraftır. Normalde alıcı ve satıcıdan yüzde 1-2 arasında alınan pazarlığa tabi bir masraf olan bu masrafı bazı emlakçılar abartıp normalde alınan ücretin 3-4 katını alabiliyor.

Tapu harcı ise taşınmaz alım satımlarında vatandaştan tahsil edilen tutardır. Tapu harcı, konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanır.”

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER