MERSİN AKUT'TAN YENİ BİR ETKİNLİK

MERSİN AKUT'TAN YENİ BİR ETKİNLİK

MERSİN AKUT'TAN YENİ BİR ETKİNLİK
  • 01-08-2017 11:36

DERNEKTEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMADA ŞÖYLE DENİLDİ:

AKUT Mersin Ekibi eğitmenleri, 2017-2018 dönemi ekip içi eğitim programlarını planladı. Ekip Lideri Doğan Göktekin, Ekip Lideri Yardımcısı Seval ULUGÖL ve Eğitim Birimi Sorumlusu Heval KAYSIM önderliğinde, gönüllülerinin alması gereken eğitim programları oluşturuldu.

AKUT Mersin ekibi, 2017-2018 döneminde Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Yangın ve İleri Yangın Eğitimi ve tatbikatı, Kentsel Arama Kurtarma Tatbikatı, belirli periyodlarda İlkyardım Eğitimi, İpli Ulaşma ve Teknik Kurtarma Uygulamaları, Kayıp Şahıs Arama-Kurtarma tatbikatları gerçekleştirecek. Ayrıca akarsuda yüzme, akarsuda arama-kurtarma, body raft, akarsuda bot kullanma, akarsu okuma, karadan kurtarma, ipi atarak sudaki kazazedeyi kurtarma gibi birçok  kademesi olan “Sel Arama Kurtarma ve Kanyoning (Kanyon Geçiş Faaliyeti)” eğitimini gönüllülerin katılımıyla kamp atılarak düzenleyecek.

İç eğitimlerinin yanı sıra temel amacı toplumu bilinçlendirmek, afetlere dayanıklı bir Türkiye yaratmak olan, bunun için başta Mersin, Adana ve Hatay illerinde toplumu bilinçlendirme seminerleri düzenleyen AKUT Mersin Eğitim ve Seminer birimi ''Güvenli Yaşam Kültürü'' çalışmaları bağlamında ''Temel Afet Bilinçlendirme'' ve ''Deprem Bilinçlendirme'' seminerlerini de düzenlemeye devam edecek.

Ayrıca eğitimli, disiplinli ve  standartları yüksek arama-kurtarma ekibi yetiştirmek ve ülke genelindeki tüm AKUT ekiplerinin her yıl yenilemek zorunda oldukları ileri seviye eğitimlere gönüllüleri hazırlamak için yapılan eğitimlerde; Temel Kampçılık, Dağcılık Teknikleri, Sedye Taşıma Usul ve Teknikleri, Skedco Kullanımı, İp ve Düğüm Eğitimleri, İple Ulaşma ve Kurtarma Teknikleri, INSARAG Farkındalık, INSARAG Guideline, Enkaz Malzemeleri  Özellikleri ve Kullanım Teknikleri, Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, İlkyardım eğitimleri uygulamalı olarak gerçekleştirildi."

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER