MERSİN MEM'DEN BİR İLK DAHA ÖĞRETMEN AKADEMİSİ

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, Meslekî Gelişim Çalışmaları dönemlerinde, Mersin’de görev yapan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin, çağın eğitim gereksinimlerine uygun eğitim anlayışına yönelik konularda fikir alışverişinde bulunmak, eğitime yönelik güncel ulusal ve uluslararası gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek amacıyla Mersin Öğretmen Akademisi kuruldu.

MERSİN MEM'DEN BİR İLK DAHA ÖĞRETMEN AKADEMİSİ
  • 31-08-2017 16:12

Mersin Öğretmen Akademisi yapılanmasına gidilmesi üzerine açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, “Son asırlarda eğitim alanında büyük değişimler yaşanmış, yeni kuramlar, yeni eğitim anlayışları ortaya konmuştur. Bu anlayış doğrultusunda, öğretmenin sınıf içindeki rolü değişmeye başlamıştır. Sınav kaygısıyla sadece bilgiye boğduğumuz, asıl vermemiz gereken karakter eğitiminden uzak tuttuğumuz neslin, bu ülke için ne büyük felaketler doğuracağının bilmem farkında mıyız? Öğretmenlik mesleği sadece bilgi aktarıcılığı değildir. Öğretmenlik mesleğini kutsal ve önemli kılan öğrenciye kazandıracağımız karakter eğitimidir. Millî değerleri özümsemeyen, millî şuurdan yoksun olan, karakteri ve şahsiyeti gelişmemiş bireylerin bu millete ve topluma kazandıracakları hiçbir şey olamaz” dedi.
Atatürk’ün söylemiş olduğu ‘Millî Eğitim´in gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir’ cümlelerine dikkat çeken Koca, “Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeleri için her türlü fırsatı hazırlamaya çalışmaktayız. Şüphesiz bizi bu gayrete iten, öğretmenlerimizin talepleridir. Öğretmenlerimizin kendini yenilemek ve geliştirmek arzusunda olmaları mutluluk verici bir gösterge olduğu için bu konuda yeni çalışmalara imza atmamız gerektiği bilinciyle; Meslekî Gelişim Çalışmaları 2017 Eylül döneminde yapılacak olan Mersin Öğretmen Akademisi Meslekî Gelişim çalışmalarını planladık. Çalışmalar, Mersin Üniversitesi ve Toros Üniversitesi’nden 12 akademisyen ile Müdürlüğümüze bağlı okul/kurumlarda görev yapan 74 öğretmenin katılımıyla gerçekleşecektir. Kendini yenilemek ve geliştirmek isteyen yaklaşık 4500 öğretmenimizin, 54 farklı oturumda gerçekleşecek atölye çalışmaları, seminerler, film ve kitap eleştirisi faaliyetlerine katılmaları hedeflemektedir” şeklinde konuştu.
Koca, “Meslekî Gelişim Çalışmaları 2017 Eylül döneminde yapılacak olan Mersin Öğretmen Akademisi Meslekî Gelişim çalışmaları sürecine katkı sunan herkese teşekkür ediyor, tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. (mersintime)ÇOK OKUNAN HABERLER