Türkiye düşmanlarına oy yok

Türkiye düşmanlığını seçim malzemesi olarak kullanan Alman siyasetçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gurbetçilere seslenerek 'Türkiye düşmanlarına oy vermeyin' çağrısı üzerine neye uğradığını şaşırdı. Yaklaşık 1 milyon 250 bin gurbetçi seçmenin Türk düşmanlığı yapan SPD, CDU ya da Yeşiller gibi partilere oy vermemesi bekleniyor.

Türkiye düşmanlarına oy yok
  • 21-08-2017 08:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gurbetçilere, "Türkiye düşmanı partilere oy vermeyin" çağrısından sonra gözler Almanya'daki göçmen ve Türk seçmenin sandıktaki tercihlerine çevrildi. Angela Merkel, Martin Schulz ve Cem Özdemir gibi siyasetçilerin Türkiye düşmanı söylemleri sonrası, ülkede 22 Eylül'de oy kullanacak 1 milyon 250 bine yakın gurbetçinin kendilerine başka yol çizmesi bekleniyor.

SHULZ SPD'Yİ BİTİRİYOR
Almanya'daki Türk vatandaşları son seçimlere dek tercihlerini büyük oranda Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) yana kullanmıştı. Gurbetçilerin yaklaşık yüzde 70 oranında destek verdiği SPD'ye bu miras, 'Türkiye dostu' olarak bilinen eski şansölye Gerhard Schröder döneminden kaldı. Ancak Türkiye düşmanı söylemleriyle bilinen SPD'li Martin Shulz, Schröder'in gurbetçiler nezdindeki tüm kredisini tüketmiş durumda. Erdoğan'a yönelik nefret söylemiyle hafızalara kazınan Schulz'a Türklerin oy vermeleri beklenmiyor.

YEŞİLLER İÇİN ARTIK HAYAL
Gurbetçilerin Almanya'da şimdiye dek tercih ettiği ikinci parti ise yaklaşık yüzde 14'lük oranla Yeşiller. Bu partinin eylül ayındaki parlamento seçimlerinde gurbetçilerin yüzde 14'lük desteğine bile ulaşamayacağı öngörülüyor. Bunda ana etken, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı 'Türk' asıllı Cem Özdemir'in söylemleri. 16 Nisan Referandumu sürecinde "Almanya'daki AK Parti'liler burayı terk edip ülkelerine dönmeli" diyecek kadar marjinalleşen Özdemir, 'Hayır' kampanyasının önde gelen isimlerinden biri olmuştu.

TÜRKLER MERKEL'E UZAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "SPD'yi de Yeşiller'i de Hristiyan Demokratlar'ı da desteklemeyin. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır" diyerek işaret ettiği partilerden üçüncüsü ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi CDU (Hristiyan Demokratlar). CDU, gurbetçi vatandaşların yüzde 6'lık oranla şimdiye dek en az destek verdiği parti oldu. Merkel'in Türkiye'ye ve Erdoğan'a yönelik nefret söylemleri sonrası eylül ayında bu oranın daha da düşmesi bekleniyor. Bu 3 parti haricinde Türk vatandaşları için geriye kalan en önemli seçenek ise Sol Parti (Die Linke). Geçtiğimiz seçimlerde Türklerin yaklaşık yüzde 10 oranında destek verdiği Sol Parti'nin, eylülde oylarını yükseltmesine kesin gözüyle bakılıyor.

TÜRKİYE DÜŞMANLARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'daki Türk seçmenlere çağrıda bulunarak, "Almanya'da SPD ve Hristiyan Demokratlar 'Türkiye'yi ne kadar hırpalarsak içeride o kadar fazla oy alırız' havasına düşmüşlerdir. Ben de Almanya'daki bütün soydaşlarıma diyorum ki sakın bir yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Ne Hristiyan Demokratları ne SPD'yi ne Yeşiller'i. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır" demişti. Erdoğan'ın çağrısının ardından Almanya'da eylül ayında yapılacak seçimlerde gurbetçilerin tercihlerinin ne yönde olacağı merakla bekleniyor.

TAKVİM
LİNK: 
http://www.takvim.com.tr/guncel/2017/08/21/turkiye-dusmanlarina-oy-yokÇOK OKUNAN HABERLER