TÜRKİYE TOPRAĞINA SAHİP ÇIK..!

Mersin ZMO Başkanı M. Kemal KARAOĞLU yazılı bir açıklama yaparak Dünya nüfusun devamlı arttığı ve topraklarımızın aynı kaldığı hatta azaldığı bir ortamda , topraklarımızın değeri çok iyi bilinmemiz gerektiğinin altını çizerek, Gıdasız yaşam olmaz dedi.

TÜRKİYE TOPRAĞINA SAHİP ÇIK..!
  • 19-06-2017 19:13

İşte O açıklaması:

Dünya nüfusun devamlı arttığı ve topraklarımızın aynı kaldığı hatta azaldığı bir ortamda , topraklarımızın değeri çok iyi bilinmelidir. Gıdasız yaşam olmaz. 

Dünya nüfusun devamlı arttığı ve topraklarımızın aynı kaldığı hatta azaldığı bir ortamda , topraklarımızın değeri çok iyi bilinmelidir. Gıdasız yaşam olmaz. Topak, gıdanın olabilmesi için ana Unsurdur. Toprak, hava, su ve diğer doğal kaynaklar gibi insan yaşamı için önem taşıyan kısıtlı bir değerdir. Özellikle bilinçsiz Zirai İlaç, Gübre kullanımı sonucu topraklarımız kirlenmekte, Orman yangınları, Anız yakmak, Yanlış toprak işleme ve Sulama sonucu da Erozyondan dolayı topraklarımız yok olmaktadır. 
TÜİK verilerine göre son 10 yılda Türkiye'nin 2,78 milyon hektar tarım arazisi üretim dışı kalmıştır. Bu durum Türkiye için çok vahim bir durumdur. Çok verimli Anadolu toprağı üzerinde bulunmaktayız ve Şunu çok iyi bilmemiz gerekir ki, kaybolan toprakların geri dönüşü yoktur bundan dolayı topraklarımızın kıymetini çok iyi bilmek zorundayız.
Toprakların Korunması için Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu 2005 yılında 25880 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir ve bunun için Toprak Koruma Kurulları Oluşturulmuş ve Toprak güvence altına alınmıştır. 
Alternatif Marjinal Tarım Arazileri varken, Verimli Tarım arazilerini Konuta, Sanayiye, Turizme açmak ve Verimli Ovalarımız üzerine Karayolları, Havaalanları yapmak büyük SORUMSUZLUKTUR. 
İNSAN, arabasız , elektriksiz yaşayabilir ama GIDA ve SUSUZ asla yaşayamaz . Bu yüzden gelecek nesillerin hayatını idame ettirebilmesi için Topraklarımızın değeri daha da Önem arzetmektedir.
Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Yönetim kurulu olarak Toprak bayramı haftanızı en içten dileklerimizle kutluyorum. Saygılarımızla..

M. Kemal KARAOĞLU 
Mersin ZMO BaşkanıÇOK OKUNAN HABERLER