Ücretli otopark uygulamasına geçiliyor

MERSİN SİLİFKE İLÇESİ İnönü ve Menderes Caddesi'nde ücretli otopark uygulamasına geçiliyor

Ücretli otopark uygulamasına geçiliyor
  • 18-08-2017 18:15

MERSİN- 

Silifke Belediyesi şehir merkezinde caddelerin kenarına gelişi güzel araç parklarının önüne geçmek ve trafiğin rahatlatılması amacıyla ücretli otopark uygulamasını hayata geçiriyor. İlk olarak İnönü ve Menderes Caddelerinde başlayacak uygulamaya, esnaflar ve vatandaşlarda destek verdiler.

Silifke Belediyesi’nin, Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin 19.07.2017 tarih ve 2017/316 sayılı Genel Kurul Kararına göre, İnönü ve Menderes Caddesi üzerinde başlatacağı ücretli otopark uygulaması Salı günü başlıyor. Trafik akışının daha düzenli sağlanması ve kent merkezi başta olmak üzere şehrin en işlek caddelerinde otopark sorununun çözülmesi için uygulamaya konulanParkomat İşletim Sistemi,hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasındayapılacak.

VATANDAŞLAR VE CADDE ESNAFLARI DESTEK VERDİ
Yol boyu otopark uygulamasının başlamasına, vatandaşlar da destek vererek, memnuniyetlerini dile getirdiler. Uygulamanın düzgün bir şekilde devam etmesi halinde çok mutlu olacaklarını ifade eden esnaflardan Murat Çalışkan, “Buralarda özellikle Pazartesi ve Cuma günleri trafik kaosu yaşanıyor. İnsanlar çok bilinçsizce hareket edip, araçlarını gelişi güzel park ediyorlar. Bu caddeler üzerinde hem trafik polisleri hem esnaflar hemde vatandaşlarımız büyük sıkıntı yaşıyorlar. Kentimiz birde turizm bölgesi olunca bu daha da çekilmez hale geliyor. Bankalar ve belediyemiz bu caddeler üzerinde yer alıyor. Özellikle İnönü ve Menderes Caddelerinde böyle bir uygulamanın başlamasından çok memnunuz. İnönü ve Menderes Caddesi esnafları olarak Belediyemize ve başkanımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

“KENT MERKEZİNİ BİR NEBZEDE OLSA RAHATLATIR”

Parkomat Sistemini olumlu karşılayan vatandaşlar ise, “İnönü ve Menderes, ilçemizin gerek trafik gerekse esnafların en yoğun olduğu caddelerden sayılıyor. Kentimiz turizm bölgesi olup, yaz mevsiminde tatilcilerin akınına uğruyor. İster istemez nüfus ikiye katlanıyor. İş böyle olunca da düzensiz park etmeler, kavgalar, gürültüler derken yollar kapanıp kalıyor. Ama bu uygulama sayesinde hem trafik akışı düzenli sağlanır hem de planlı bir park uygulaması yapılabilir. Emeği geçen yetkililerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

“TRAFİĞİ RAHATLATMAK VE GELİŞİ GÜZEL OTOPARK SORUNUNU ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Son yıllarda artan trafik yoğunluğu nedeniyle Silifke’de yıllardır otopark sorununun yaşandığını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Turgut, gelişi güzel otopark sorununu çözmek ve ana arterler başta olmak üzere yol güzergâhlarında trafiği rahatlatmak için böyle bir uygulamayı hayata geçirdiklerini kaydetti.

 Başlatılan uygulama noktasında bir değerlendirme yapan Başkan Mustafa Turgut, “Vatandaşlarımız  ve özellikle esnaflarımızdan gelen talepler doğrultusunda UKOME’ye böyle bir başvuruda bulunduk. UKOME bu başvurumuzu değerlendirerek olumlu bir karar verdi. Bu karar ile ilk olarak İnönü ve Menderes Caddelerinde ücretli otopark uygulamasını hayata geçiriyoruz. Uygulamadaki amacımız gelir elde etmek değil, mevcut olan yoğunluğu aza indirerek, trafik karmaşasının önüne geçmektir. Ana caddelerimizde trafik yoğunluğu nedeni ile yayalar bile yürümekte zorlanıyor.Uygulamamızda bizlere destek verecek olan vatandaşlarımıza, esnaflarımıza ve araç sürücülerimize teşekkür ediyor, uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum. " dedi.

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER