16 Tesisin temelini attılar

Başbakan yardımcısı Veysi Kaynak ile Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kahramanmaraş’ta 16 tesisin temel atma merasimine iştirak etti…

16 Tesisin temelini attılar
  • 19-06-2017 19:36

lk önce Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Vali Vahdettin Özkan'ı ziyaret ederek brifing aldı. Daha sonra Prof. Dr. Eroğlu, Valilik Fikret Kiraz Toplantı Salonunda düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş'a yapılan yatırımları anlatarak, verilen sözlerin ve müjdelerin tek tek yerine gelmesinden duyduğu mutluluğu aktardı.
web_maraş valilik3

Geçen yıl kasım ayında 132 müjde verildiğini bunların toplam yatırım bedelinin de 1,5 milyar lira olduğunu dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, "Bu müjdeler ne oldu diye merak ediyorsanız, 132 müjdenin 89'unu kısa zamanda bitirmişiz. Eskiden bir göletin temeli atılırdı, 22 yılda küçük bir gölet bitmezdi. Bir dere ıslahı 12 yılda bitmezdi. Biz 132 müjdenin 89'u bitmiş. Biz söz verince sözünün eri bir hükümetiz. Ne söz vermişsek Allah'ın izniyle yaparız." diye konuştu.
web_maraş valilik2

“Kahramanmaraş’ı En Çok Baraj Yapılan İl Yapacağız”

Prof. Dr. Eroğlu, 132 müjdeye ilave olarak bugün de 10 yeni müjdeyle geldiklerini, 88 milyon lira değerinde toplamda 142 müjde olduğunu, bunların da maliyetinin 1 milyar 588 milyon lira olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş'a şu anda 16 baraj yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burasını Türkiye'de en çok baraj yapılan il haline getireceklerini belirtti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, eskiden orman teşkilatının sadece ormanlık alanda çalıştığını kendi dönemlerinde orman teşkilatının bütün Türkiye'de yol ağaçlandırmasından okul bahçesine, mezarlık ağaçlandırmasından vatandaşlara fidan dağıtımına varıncaya kadar çalıştığını kaydetti.

Kahramanmaraş'ta bal ormanlarını artırarak yeni bir sektör oluşturmak istediklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu, bal ormanı kurmak isteyenlere yüzde 20'si hibe gerisi 5 yıl geri ödemeli faizsiz bir kredi verdiklerini, bu kapsamda 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman projelerinin bulunduğunu ifade etti.
web_maraş valilik

33 Milyarlık Akdeniz Projesi

Akdeniz Bölgesi için Akdeniz Gelişim Projesi adında 33 milyar 392 milyon lira maliyetli muhteşem bir proje hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, 31 Aralık 2019'da bitirilmek üzere hedefe kilitlenildiğini söyledi.

Akdeniz GEP'in içeriğine ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

"2019 yılı sonunda 5 dev içme suyu tesisi, 32 baraj ve gölet, 42 sulama tesisi, 106 taşkın koruma tesisi, 35 hidroelektrik santrali olmak üzere 220 tesis açılacak. 236 bin 28 dekar alanda ağaçlandırma dahil 300 bin dekar alanda erezyon kontrolü, 17 bin dekar alanda mera ıslahı olmak üzere  ve 724 bin dekar alanda rehabilitasyon olmak üzere 1 milyon 300 bin dekar alada orman teşkilatı muazzam bir çalışma yapacak. 162 milyon fidan toprakla buluşturulacak. 2 yenişehir ormanı, 7 bal ormanı oluşturulacak, 22 mesire yeri ile 5 bin köye 5 bin orman projesi kapsamında 148 mahallede çeşitli ağaçlandırmalar yapılacak. Vatandaşlara gelir getirici olarak teslim edilecek. 11 bin 368 aileye yaklaşık 41 milyon lira hibe ve kredi desteği verilecek. Akdeniz GEP 2019 sonunda tamamlanıyor."
web_maraş meerasim alanı drone

Daha sonra Prof. Dr. Eroğlu, 12 Şubat Stadyumu'nda düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, 278 milyon lira maliyetli 16 tesisin temel atma töreni ile Orköy kredi sertifika merasimi için Kahramanmaraş'ta bulunduklarını söyledi.
web_maraş merasim2

Daha önce yapımına başlanan projelerden 89'nun tamamlandığını 43'ünün yapımına devam edildiğini anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

"Biz sözünün eri bir hükümetiz. Ne söz verdiysek Allah'ın izniyle yapıyoruz. Kahramanmaraş'ı ben çok iyi biliyorum. Şu ana kadar Kahramanmaraş'a 24 milyar lira yatırımla destan yazdık. Sizler de gereğini yaptınız. Gerek 1 Kasım seçimlerinde gerekse halk oylamasında bana göre Türkiye birinciliğini kazandınız. Türkiye'de bugün siyasi istikrar varsa bunun temelinde Kahramanmaraş var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Kahramanmaraş'a en çok yatırım yapan bakanlığız.”
web_maraş orköy

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, konuşmasının ardından orman mahallelerine yönelik hayata geçirilen kredilerden yaralananlara sertifikalarını verdi.

“Türkiye Kıskanılan Bir Ülke”

Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katılımıyla 12 Şubat Stadyumu'nda düzenlenen 16 tesisin temel atma merasimi ve iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde parlayan, kıskanılan lider ülke olduğunu söyledi.

Türkiye üzerinde hain emelleri olanların ve onların kuklalarının oyunlarıyla mücadele ederek bugünlere geldiklerine dikkati çeken Sayın Kaynak, geçtiğimiz yıl yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimini de henüz unutmadıklarını belirtti.
web_veysei kaynak

FETÖ ile mücadeleye devam ederken, Türkiye'nin doğusunu ve güneydoğusunu kan gölüne çeviren 40 binden fazla insanın canına mal olan PKK terör örgütüyle mücadelenin de en üst seviyede devam ettiğini vurgulayan Sayın Veysi Kaynak, şunları kaydetti:

"Bütün dünya sadece lafını yaparken, DEAŞ terörüne karşı bütün dünyada en etkin mücadeleyi Allah'ın izniyle Türkiye veriyor. Bütün bu işleri yaparken Türkiye bir yandan terörle mücadele ederken, bir yandan da kendi dışındaki gönül coğrafyasındaki insanlara duyarsız kalmıyor. Türkiye'den başka müracaat kapısı kalmamış Filistin ile Gazzeli kardeşlerimize Mersin Limanı'ndan bir gemiyi yolcu ettik. Ramazanın ilk pazarında da yine Mersin Taşucu Limanı'ndan açlığa, yokluğa mahkûm edilmiş, adeta ölüme terk edilmiş 3 milyon Somalili kardeşlerimize bir yardım gemisi göndermiştik. Allah'a hamd olsun Türk Deniz Kuvvetlerimizin Giresun fırkateyninin eşlik ettiği bu gemimiz dün itibarıyla Somali'nin Mogadişu Limanı'na ulaşmış. Yokluktan, kıtlıktan dolayı her gün ölümle burun buruna gelen Somalili yavrularımızın bayramda sofrasına, ramazanda iftar sofrasına aş ulaştırmış olacak."

kaynak:
ormansu.gov.tr ÇOK OKUNAN HABERLER