20. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Düzenleniyor

Üniversitemiz Su ürünleri Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı 20. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu'nun açılış töreni 24 Eylül Salı günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

20. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Düzenleniyor
  • 24 Eylül 2019, Salı 18:00

Törene Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, çeşitli üniversite ve kamu kurum ve kuruluşlarından gelen katılımcılar, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, 1995-1996 Eğitim Öğretim döneminde 30 öğrenci ile eğitime başlayan Su Ürünleri Fakültemizin kurulan ilk fakülteler arasında yer aldığını belirtti. Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve su kaynakları bakımından zengin bir coğrafyada yer alan ülkemizde bu alanla ilgili yaşanan sorunlara çözüm olabilecek projelerin üretilmesi gerektiğinin altını çizdi. Mersin Üniversitesi olarak etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, katılımcılara teşekkürlerini iletti. 

Fakülte ve sempozyum hakkında kısa bilgiler veren Üniversite Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tahir Alp ise 40 yıla yakın bir süredir devam eden sempozyumun önemine değindi. Prof. Dr. Alp, "Bilimsel ve mesleki yönünün yanı sıra sempozyum, başta Üniversitemiz ve Fakültemiz olmak üzere, bir kongre kenti olma yolunda büyük mesafe kat eden Mersin ilimizin tanıtımı açısından da büyük bir fırsat sunmaktadır.'' dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum destek veren kurum ve kuruluş temsilcileri ile davetli konuşmacılara Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi.

Prof. Dr Bülent Şen’in başkanlığını yaptığı açılış oturumunda, ‘’Su Ürünlerinin Toplumsal Kabul Edilebilirliği’’ sunumu ile Prof. Dr. Ferit Rad, ‘’İklim Değişikliği ve Türkiye Denizleri Biyo Çeşitliliği’’ sunumu ile Prof. Dr. Cemal Turan, ‘’Dünden Bugüne Su Ürünleri Yetiştiriciliği’’ sunumu ile İhsan Bozan, ‘’Yirmi Bin Balıkçı Ne Diyor’’ sunumu ile Ramazan Özkaya yer aldı. Açılış oturumu soru-cevap kısmı ile son buldu.

20. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu 26 Eylül tarihine kadar devam edecek.

basın bülteni

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık