2019 Yılı Müdür Görevlendirmelerini Meclis Gündemine Taşıdı

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy MEB 2019 Yılı Müdür Görevlendirmelerini Meclis Gündemine Taşıdı: İstanbul Milletvekili Oya Ersoy MEB tarafından yayınlanan 2019 yılı yönetici görevlendirme takviminde yer alan müdür görevlendirmeleri hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi iletmiştir. İŞTE O BÜLTEN:

2019 Yılı Müdür Görevlendirmelerini Meclis Gündemine Taşıdı
  • 01 Şubat 2019, Cuma 11:12

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy MEB 2019 Yılı Müdür Görevlendirmelerini Meclis Gündemine Taşıdı

Ersoy MEB tarafından yayınlanan 2019 yılı yönetici görevlendirme takviminde yer alan müdür görevlendirmelerini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu!

Eğitim-Birsen Başkanı Ali Yalçın’nın müdür ve müdür yardımcılarının kazanılmış hakları korunmalı ve görevlerine devam etmeleri sağlanmalıdır açıklamanın hemen ardından MEB 2019 yılı yönetici görevlendirme takviminin de hali hazırda görevde olan eğitim yöneticilerinin görevine devam etmesinin önü açılmıştır.

Eğitim-Birsen , "Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Seçimi ve Yetiştirilmesi: Tespitler ve Bir Model Önerisi" Raporu;

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Seçimi ve Yetiştirilmesi: Tespitler ve Bir Model Önerisi" başlıklı raporu 14 Ocak 2019 yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuna sunmuştur.

Ali Yalçın, Müdür görevlendirmelerine ilişkin; "Mevcut eğitim kurumu yöneticilerinin müktesep haklarının korunması, hukuk devletinin bir gereğidir. Bu nedenle, görevde bulunan müdür ve müdür yardımcılarının kazanılmış hakları korunmalı ve görevlerine devam etmeleri sağlanmalıdır" ifadelerini kullanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılı yönetici görevlendirme takvimi;

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın açıklamanın hemen ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılı yönetici görevlendirme takvimini yayımladı. Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilen yazıya göre, 18 Şubat’ta başlayıp 19 Nisan’da tamamlanacak yönetici görevlendirmelerinde, hali hazırda görevde olan eğitim yöneticilerinin görevine devam etmesinin önü açılmıştır.

Bu bağlamda Ersoy; Müdür Görevlendirmelerini

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu!

·         Okul müdürlerinin seçilirken kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntemlerinde sınav puanları ve mülakat puanları arasında denge gözetilmiş midir?

·         Sınav puanları çok düşük mülakat puanları çok yüksek olan okul müdürlerinin seçildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu tutum öğretmenler arasında haksızlığa ve bakanlığınıza karşı güvensizliğe sebep olması durumu hakkında ne düşünmektesiniz?

·         Bakanlığınızın kararları eğitimin ve bilimin yararına mı yoksa Cumhurbaşkanlığı ve yetkili sendikaların önceliklerine mi dayanmaktadır?

·         Okul müdürlerinin idarecilik vasıfları bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir?

·         Okul müdürleri belli sendika üyeleri arasından mı seçilmiştir?

Soru Önergesinin Tam Metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’ NA                                                                                   

                    Aşağıdaki sorularımın Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim. 30.01.2019

OYA ERSOY

İstanbul Milletvekili

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan "Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Seçimi ve Yetiştirilmesi: Tespitler ve Bir Model Önerisi" başlıklı raporu 24 Ocak 2019’da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.  Açıklamanın hemen ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılı yönetici görevlendirme takvimini yayımladı. Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilen yazıya göre, 18 Şubat’ta başlayıp 19 Nisan’da tamamlanacak yönetici görevlendirmelerinde, hali hazırda görevde olan eğitim yöneticilerinin görevine devam etmesinin önü açılmıştır.

Bu bağlamda;

1.      Okul müdürlerinin seçilirken kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntemlerinde sınav puanları ve mülakat puanları arasında denge gözetilmiş midir?

2.      Sınav puanları çok düşük mülakat puanları çok yüksek olan okul müdürlerinin seçildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu tutum öğretmenler arasında haksızlığa ve bakanlığınıza karşı güvensizliğe sebep olması durumu hakkında ne düşünmektesiniz?

3.      Bakanlığınızın kararları eğitimin ve bilimin yararına mı yoksa Cumhurbaşkanlığı ve yetkili sendikaların önceliklerine mi dayanmaktadır?

4.      Okul müdürlerinin idarecilik vasıfları bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir?

5.      Okul müdürleri belli sendika üyeleri arasından mı seçilmiştir?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık