23 Haziran sürecinde bağımsız bir çalışma için buluşma çağrısı: “İstanbul seninle kazanacak!”

AKP'nin gerici, ayrımcı, neoliberal, kent ve emek düşmanı politikalarına karşı mücadele eden ve seçim iptalinde yaşanan açık irade gaspına karşı tavır almak gerektiğine inanan sosyalistler, demokratlar, ilerici toplumsal muhalefet bileşenleri 23 Mayıs'ta bağımsız bir kampanya için bir araya geliyor

23 Haziran sürecinde bağımsız bir çalışma için buluşma çağrısı: “İstanbul seninle kazanacak!”
  • 21 Mayıs 2019, Salı 19:21

AKP’nin kaybettiği İstanbul seçiminin iptal edimesinin ardından ülke 23 Haziran’da yeniden yapılacak olan seçime kitlendi. Mazbatası iptal edilen seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na oy verenlerin iradesi yok sayıldı ve İstanbul ikinci kez seçime gidiyor.

AKP’nin gerici, ayrımcı, neoliberal, kent ve emek düşmanı politikalarına karşı mücadele eden ve seçim iptalinde yaşanan açık irade gaspına karşı tavır almak gerektiğine inanan sosyalistler, demokratlar, ilerici toplumsal muhalefet bileşenleri de bu süreçte “İstanbul seninle kazanacak” sloganı etrafında bağımsız bir inisiyatif oluşturarak etkin bir çalışma başlatıyor.

İlk adım 23 Mayıs’ta…
“Çağrımız bu ülkede eşitlik, özgürlük, adalet isteyenlere. İstanbul kazanacaksa seninle kazanacak, İstanbul emekle, gençlerle, kadınlarla, haklarını, doğayı, yaşadığı kenti, ülkeyi savunanlarla, mücadeleyle kazanacak, İstanbul kazanırsa Türkiye kazanacak” ifadeleriyle çağrısı yapılan kampanyanın ilk toplantısı 23 Mayıs perşembe günü 19.00’da, Levent Kültür Merkezi’nde (Zübeyde Ana Kültür ve Sanat Merkezi) düzenleniyor.

İmamoğlu’na oy ver, ama bu yetmez…
Kampanyada Ekrem İmamoğlu’na oy çağrısı yapılacağı ancak bunun ötesine geçilerek, seçme ve seçilme hakkında dahi eşitliği ve hukuku ortadan kaldıran bütün uygulamaların sorgulatılması, sermaye politikalarına karşı emek eksenli talep ve mücadelelerin öne çıkarılması, seçim kazanmakla yetinmeyip kazanımları koruyacak adımların atılması hedefleniyor.

Çalışmalara katılmak için bu linki tıklayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz!

Çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

İktidarı yenilgiye uğratmanın bir yönü sandıkta; 23 Haziran’da İstanbul halkının seçimini gasp eden iktidarın belediye başkan adayı karşısında, demokrasi mücadelesinin bir gereği olarak Ekrem İmamoğlu’na oy vermek, oy çağrısı yapmak.

Ama bu yetmez,

Bir araya gelelim ki

Bu adaletsiz, eşitsiz, hukuksuz sistemi, seçim sistemini, YSK’yi birlikte sorgulatalım; 16 Nisan’da da 24 Haziran’da da aynı adaletsizliğe yaslanarak sandıktan istedikleri sonucu çıkaranların, KHK’li diyerek belediye başkanlarının mazbatalarını ellerinden alanların gayrimeşruluğu akıllara kazınsın. AKP Genel Başkanı’nın atadığı hakimlerle, savcılarla, kurullarla adalet olmayacağı dillerde dolaşsın, adalet mücadelesi güçlensin.

Bir araya gelelim ki

İstanbul’u kaybettikleri halde koltuklarından inmek istemeyenlerin, tam 25 yıldır yönettikleri bu kentin tüm ortak varlıklarına, doğasına, toprağına, taşına el koyan, belediye kaynaklarını ve İstanbul’un rantını kendi çıkar/sermaye ağlarına/gerici örgütlere aktaran, her tür kamusal hizmeti piyasalaştıranlar saltanatlarını sürdüremesin.

Bir araya gelelim ki

Kriz koşullarında sermaye karşısında halkın çıkarlarını koruyalım. Ulaşımdan suya, ucuz gıdadan insanca barınmaya haklarımızı içeren bir yerel yönetim programının hayata geçmesinin; seçim sürecinde ve sonrasında emeğin, halkın, kentin, kadınların, doğanın ve tüm canlıların hakları için mücadelenin yolu açılsın.

Bir araya gelelim ki

Kazanmanın yanında kazanımları korumanın yollarını bulalım. Gençlerin, kadınların, emeğin sözünü bu mücadeleye taşıyalım. Halkın bağımsız çıkarlarını temel alan, halkın özne olduğu, herkesin katılımına, varlığına açık ve bağımsız bir çalışma için kolları sıvayalım. “İstanbul seninle kazanacak” diyerek sokak sokak meydan meydan haykıralım. “Ben de bir şey yapmalıyım” diyen herkesin bu çalışmada yapacağı bir şey var. 23 Haziran sürecinde gasp edileni geri alalım, geleceğimize sahip çıkalım.

haber: sendika org.

link:http://sendika63.org/2019/05/23-haziran-surecinde-bagimsiz-bir-calisma-icin-bulusma-cagrisi-istanbul-seninle-kazanacak-548642/

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık