65 BİN FİDAN DİKİLECEK

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu sene Malazgirt Zaferi'nin 946. yıl dönümünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Malazgirt'te kutlanacağını anımsattı.

65 BİN FİDAN DİKİLECEK
  • 25-08-2017 17:32

Bundan sonra da kutlamaların her yıl aynı yerde yapılacağını aktaran Prof. Dr. Eroğlu, alana "1071 Malazgirt Hatıra Ormanı" tesis ettiklerini, bugüne kadar Karaçam ve Sarıçam fidanlarından oluşan bin 70 adet fidan diktiklerini aktardı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bin 71'inci fidanın ise 26 Ağustos'ta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Malazgirt Anıtı'nın etrafına dikileceğini bildirdi.

Anıt mezardaki peyzaj çalışmalarına 2013'te başladıklarını söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, "Yaptığımız çalışmalar neticesinde, anıt mezarın etrafına bin 468 muhtelif orman ağacı ve süs bitkisi diktik. Bu yıl sonbaharda 1071 Malazgirt Hatıra Ormanına ayrıca 65 bin fidan daha dikeceğiz." dedi.

Zafer Haftası'nda Atlı Süvariler İzmir'e Gidecek

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, İstiklal Harbi'ni zaferle neticelendiren en mühim askeri harekât olan Büyük Taarruz'un başladığı Şuhut'ta bu yıl, Büyük Zafer Yürüyüşü'nün 13'üncüsünün yapılacağını söyledi.

İstiklal Harbi'nin kilit noktasının Kocatepe olduğunun altını çizen ve her yıl zaferin büyük bir coşkuyla kutlandığını anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu yıl, ilk defa atlı birliklerimizi Büyük Taarruz Karargâhı’ndan İzmir'e uğurlayacağız. Bu atlı birlikler, 14 günlük yolculuğunu 9 Eylül'de İzmir'de neticelendirecek. Atlı birliklere Türk bayrağını ve Şuhut'ta Büyük Taarruz Karargâhı’nın önünden aldığımız toprağı teslim edeceğim. 9 Eylül sabahı da atlı birlikler kendilerine eşlik eden bisikletli ekiple ordumuzun gittiği güzergâhtan İzmir'e varacak. Atlı birliklerin getirdiği vatan toprağını ve şanlı bayrağımızı, Türk bayrağımızı İzmir Valimize teslim edeceğim. Bu zafer kolay kazanılmadı. Türkiye Cumhuriyeti, gönül coğrafyamızın son kalesi dolayısıyla burada ayakta kalmanın yegâne yolu güçlü olmaktan geçiyor. Biz de güçlü olup, çok çalışacağız, inşallah 21'inci asra mührümüzü vuracağız."

-ORMANSU.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER