731 gündür cezaevinde olan Osman Kavala'dan Eren Erdem mesajı

Gezi Davası’nda yargılanan ve 731 gündür cezaevinde bulunan hak savunucusu iş insanı Osman Kavala, cezaevinden bir mektup yazdı.

731 gündür cezaevinde olan Osman Kavala'dan Eren Erdem mesajı
  • 01 Kasım 2019, Cuma 18:57

Gezi Davası’nda yargılanan ve 731 gündür cezaevinde bulunan hak savunucusu iş insanı Osman Kavala, cezaevinden bir mektup yazdı.

Silivri'de demir parmaklıklar ardında ikinci yılını tamamlayan Kavala, cezaevindeki komşularının ve tanıdıklarının serbest kalmaları karşısında karamsarlığının hafiflediğini belirterek, karşı komşusu eski CHP milletvekili Eren Erdem’in tahliyesine çok sevindiğini kaydetti.

Silivri Cezaevi'nde 2 yıldır kaldığını belirten Kavala “Eşimin, ailemin ve tüm dostların desteğiyle bu eziyet dönemini en az hasarla geçirmeye gayret ediyorum” dedi.

Kavala, “karşı komşum” olarak seslendiği CHP’li Eren Erdem’in tahliyesinden çok mutlu olduğunu belirtirken şu ifadeleri kullandı:

"Silivri’de ikametimin ikinci yılı tamamlandı. Eşimin, ailemin ve tüm dostların desteğiyle bu eziyet dönemini en az hasarla geçirmeye gayret ediyorum. Buradayken komşularımın, tanıdıklarımın tahliye edilmeleri karamsarlığımı hafifletiyor. Karşı komşum sevgili Eren Erdem’in tahliye olmasına çok sevindim.

Bizim mahkemede üç celse gerçekleşti. Yapılan savunmalarda suçlamaların delile dayanmadığı, suçlananların şiddete yönelik hiçbir faaliyette bulunmadıkları, aralarında da örgütsel bir bağ bulunmadığı bence yeteri kadar açıklık kazandı.

Savunma avukatları, kurgusu, hukuk dışı yapılan telefon dinlemeleri ve ihbar mektuplarıyla, bu iddianamenin Gülencilikle suçlanan polis ve savcıların çalışmasına dayandığını ortaya koydular."

Hakkında hazırlanan iddianamenin adalete hizmet işlevini yerine getirmekten ziyade Gezi eylemlerine katılanları itibarsızlaştırmaya ve kendi tutukluluğunu devam ettirmeye yaradığını vurgulayan Kavala, şöyle devam etti:

"Bu iddianamenin savunulmasının yargıyı yanıltma yöntemlerine ve bunları üreten anlayışa onay verilmesi anlamına geldiğini düşünüyorum.

İddianamede temel deliller olarak kullanılan, ama delil niteliği taşımayan, hukuksuz biçimde elde edilmiş telefon konuşmalarıyla benim ve diğer suçlananların cezaya çarptırılmasının mümkün olmayacağını hakimlerin de gördüklerine eminim. Ancak, olsa olsa kısa tutuklamalar için geçerli olabilecek, tutuklama için kesin delil gerekmez akıl yürütmesi sonucu tutukluluğum uzatılmakta, yargılama sürecine paralel bir infaz gerçekleşmekte.

TBMM’de kabul edilen yargı reformu paketinin hazırlanış nedenlerinin en önemlisi yargısal tasarrufun meşruiyetine zarar veren temel hak ve özgürlüklere yapılan orantısız müdahaleler olarak açıklanmıştı. Kanaatimce tutuklama sürelerine sınır konması, bu vahim durumu gidermeye yetmeyecek zira, temel hak ve özgürlüklere yapılan müdahalelerin meşruiyet zemininden uzaklaşmasının asıl nedeni tutuklama sürelerinin uzaması değil; tutuklama sürelerinin uzaması sorunun nedeni değil sonucu."

TBMM’deki yargı reformu paketiyle ilgili görüşlerine devam eden Kavala, mektubunu şöyle sonlandırdı:

"Sorunun kaynağında somut delil ortaya konmadan ağır suçlamaların yapılmasını, tutuklama ve mahkumiyet kararları verilmesini meşru gören bir tavır, hukuku araçsallaştıran bir anlayış bulunuyor.

Gerçek bir yargı reformu için kişi özgürlüğünün en temel insan hakkı olduğunun kabul edilmesi gerekir. Bu olursa, hiç kimsenin, hiçbir siyasetçinin ya da kamu görevlisinin, bu kutsal hakka keyfi olarak müdahale etme yetkisine sahip olmadığı anlaşılacaktır."

GERÇEK GÜNDEM

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık