“Abaç’ın evi sanat müzesi olsun”

Usta Sanatçı Nuri Abaç’ın Mersin’de gençlik yıllarını geçirdiği tarihi evin kapısında bulunan satılık tabelası Mersinli sanatseverleri üzdü. Büyükşehir Belediyesine seslenen bir dönem Mersin Sanat Evi Başkanlığı da yapan Gazeteci Fatih Alkar, “Belediye burayı alsın ve ‘Nuri Abaç Sanat Müzesi’ haline dönüştürsün” dedi.

“Abaç’ın evi sanat müzesi olsun”
  • 27-08-2017 20:40

Özel Haber Gencay Olcan

Mersin Akdeniz ilçesine bağlı Camişerif Mahallesi 5246 Sokakta bulunan tarihi evin Nuri Abaç Sanat müzesi yapılması gerektiğini söyleyen Gazeteci, köşe yazarı, televizyon programcısı Fatih Alkar, “Orası özel mülkiyet ama Usta Sanatçı Nuri Abaç’ın gençlik yıllarını geçirdiği o sanat kokan evin bir an önce sanat evine dönüştürülmesi gerekir. 1940’lı yıllarda resim sergisi açan dünya çapında tanınan ve bir Mersin sevdalısı olan sanatçımızın adını bu sayede yaşatılabilir. Büyükşehir, orayı satın alarak sanat müzesi yapabilir. Vefa adına Nuri Abaç’ın ismini oraya vermelidir” diye konuştu.

“USTA SANATÇI ABAÇ, KİMDİR?”

1926 yılında İstanbul’da doğan Usta Sanatçı Nuri Abaç, 1931 yılında Mersin’e gelerek Halkevi Tiyatrosu’nu kurması ile 5 yaşından itibaren Mersin’de yaşamaya başladı. Gençlik yıllarını Mersin’de geçiren Abaç, Atıf Yılmaz gibi önemli isimlerin bulunduğu bir sanat çevresinde yetişti. Resim sanatı alanındaki ilk etkileri de henüz orta öğretim yılları olan bu yıllarda almıştır. Genç yıllarında karikatür, ardından suluboya ve yağlıboya çalışmalarından sonra yurtiçinde ve yurt dışında açtığı sergilerle tanınan bir isim haline geldi. Bir çizgi örgüsünden gelişen Hitit Tanrı figürleri, ilkçağ mitolojisinden kaynaklanan fantastik ve bilinçaltına yönelen yirmi yıllık bir dönemden sonra, Karagöz figürleri ile seyirlik oyun motiflerini çağdaş bir anlatıma ulaştıran çok figürlü düzenlemelere dönüştürdü. 42. Devlet Sergisi başarı ödülü (1981) ile Türkiye Emlâk Kredi Bankasının Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Devrimleri konulu resim yarışmasında mansiyon kazandı. O bir Mersin sevdalısı olarak kalmıştır. Mersin’le olan göbek bağını hiçbir zaman koparamayan Abaç, 2009 yılında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu Ankara’da hayatını kaybetti.

KAYNAK: ÇUKUROVA
LİNK: 
http://www.cukurovagazetesi.com/abacin-evi-sanat-muzesi-olsun-37695.htmlÇOK OKUNAN HABERLER