AB'den ABD'ye uyarı: Kaybedecek çok şeyimiz var

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, güvenliğin Avrupa vatandaşları için bir numaralı öncelik olduğunu söyledi.

AB'den ABD'ye uyarı: Kaybedecek çok şeyimiz var
  • 05-05-2017 22:29

Mogherini, İtalya'nın Floransa kentinde 9 Mayıs Avrupa Günü  dolayısıyla İtalya Avrupa Üniversitesi Enstitüsü tarafından düzenlenen "The State  of the Union" konferanslar serisinin bu yılki etkinliğinde, "İşbirliği ve  Ortaklıkta Avrupa Yolu" temalı oturumda konuştu.


Brüksel ve Paris'teki terör saldırılarının ardından birlik ülkelerinde  bilgi paylaşımı talebinin arttığını, terörle mücadelede koordinasyonu yükselten  ek adımlar atmaları gerektiğini dile getiren Mogherini, "Güvenlik, Avrupa  vatandaşları için bir numaralı öncelik olmuştur." dedi.

 Savunmada güçlü bir AB'nin, NATO'yu da daha güçlü kılacağını  vurgulayan Mogherini, "28 birlik üyesinin savunma bakanlarına, yeni bir savunma  planı öneriyorum. Bu plan, bizim tüm araçlarımızı kullanmak ve NATO ile iş  birliğinde somut projeler gerçekleştirmek için bir dizi işletilebilir iddialı  önerilerden oluşuyor." ifadelerini kullandı.

Mogherini, dünyada şu anda askeri güçle çözülebilecek herhangi bir  güvenlik tehdidi olmadığını savundu.

ABD'ye mesaj

Federica Mogherini, ABD'nin yeni yönetiminde taahhütlere bağlılık  konusunda isteklilik gördüğünü ama çevre gibi hemfikir olmadıkları pek çok  konunun da bulunduğunu söyledi.

Mogherini, "ABD, pek çok ortak noktamız olduğunu ve kaybedecek çok  şeyimiz bulunduğunun farkına varacak." değerlendirmesinde bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi,  öngörülebilir ve güvenilir olmanın AB için küresel kazanç olduğuna dikkati  çekerek, "İnsanlar bizi beğendikleri için AB ile çalışmak istemiyor, aksine  bizden ne bekleyeceklerini bildikleri için çalışıyorlar." görüşünü paylaştı.

 İran ile nükleer anlaşma

Federica Mogherini, İran ile varılan nükleer anlaşmaya Trump  yönetiminden gelen aykırı sesler konusunda da "Ben işleyen ve dünyanın bir  bölümünü daha güvenli hale getiren bir anlaşma görüyorum." yorumunu yaptı.

İran'ın taahhütlerini yerine getirdiğini ifade eden Mogherini,  "İnanıyorum ki ABD yönetimi, bu anlaşmayı ortadan kaldırmanın kimsenin çıkarına  olmayacağını anlayacaktır." dedi.

Batı Balkanlar

AB Yüksek Temsilcisi Mogherini, Batı Balkanlar'ın AB'nin öncelikleri  arasında ilk sırada geldiğine işaret ederek, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya,  Karadağ, Arnavutluk ve Kosova'nın AB'ye entegrasyon sürecinde geri dönülmez  noktada olduğunu, kendi görev süresinin sonunda bu ülkelerin ilerleme  kaydetmesini görmeyi umduğunu söyledi.

Mogherini, Makedonya'da geçen hafta parlamentoda yaşanan şiddet  olaylarına ilişkin soruya cevaben de "Bir demokrasi evinde hiçbir şekilde şiddet  haklı çıkarılamaz." dedi. (milliyet)ÇOK OKUNAN HABERLER