AB'den Hong Kong'daki protestolara ilişkin açıklama: Kapsayıcı bir diyaloga ihtiyaç var

Avrupa Birliği (AB) Hong Kong'da süregelen protestolara ilişkin değerlendirmede bulundu. AB'den yapılan açıklamada 10 haftadır devam eden protestoları çözmek için 'kapsayıcı bir diyaloga' ihtiyaç olduğu belirtildi.

AB'den Hong Kong'daki protestolara ilişkin açıklama: Kapsayıcı bir diyaloga ihtiyaç var
  • 17 Ağustos 2019, Cumartesi 16:22

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bugün yayımladığı bir açıklamayla krizin çözülmesi için kısıtlamaların uygulanması, şiddetin terk edilmesi ve acil adımlar atılması gerektiğini söyledi. 

"Her iki tarafında içinde bulunduğu kapsayıcı bir diyalogun kurulabilmesi çok önemli" diyen Mogherini, Çin idaresine sorumluluk düştüğünü ekledi. 

Hong Kong’daki suçluların yargılanmak üzere Çin’e iade edilmesini öngören yasa tasarısı, özerk yönetim altındaki şehirde haftalarca süren protestolara neden oldu. Gösteriler, Hong Kong’un Çin idaresine geçmesinin 22’inci yıldönümü kutlamalarının düzenlendiği 1 Temmuz’da şiddetlendi ve protestocuların Hong Kong Yasama Meclisi’nin istilasıyla devam etti. Yasa tasarısı süresiz olarak askıya alındıysa da, göstericiler Hong Kong’un Pekin destekli lideri Carrie Lam’ın istifası için protestolara devem ediyor. 

t24

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık