"Afganistan Milli Günü" Resepsiyonu’na Katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Afganistan Milli Günü" Resepsiyonu’na Katıldı

  • 25-08-2017 14:17


Afganistan'ın 98. yıl dönümü resepsiyonuna katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin bugüne çok önem verdiğini ve Türkiye-Afganistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı olmaktan gurur duyduğunu söyledi.
İki ülke arasındaki ilişkilerin 1 Mart 1921'de başladığını ancak bu tarihin sadece resmi başlangıç olduğunu altını çizen Soylu, Afganistan-Türkiye dostluğunun çok geçmişe dayandığını vurguladı.
"Afganistan ve Ortadoğu'daki birçok Müslüman kardeşimiz 21. yüzyılın ikinci yarısından beri bir çatışma içinde bulunmaktadır. Bunun ne için böyle olduğunu çok iyi biliyoruz. Afganistan bulunduğu bölgenin en önemli ülkesidir. Dünyada hükümranlık kurmak isteyenler tabii ki kardeş Afganistan'ı hedef aldı." diyen Soylu, Türkiye'nin her zaman Afganistan'ın yanında yer aldığını söyledi.
 Soylu, 1992'den bu yana 2 bin 837 Afgan öğrencinin Türkiye'nin burslarından faydalandığını söyleyerek, Türkiye'de eğitim görüp bugün Afganistan'da çalışma hayatına atılanlarla gurur duyduğunu bildirdi.
-içişleri.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER