Detay Üst

Akıncı: Mehter marşı değil dostluk türküleri istiyoruz

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Kıbrıs ve çevresindeki hidrokarbon rezervlerinin her iki halkın da ortak zenginliği olduğunu vurgulayarak “Doğu Akdeniz’de savaş tamtamlarını ve mehter marşlarını değil, barış şarkılarını ve dostluk türkülerini duymak isteriz” dedi.

Akıncı: Mehter marşı değil dostluk türküleri istiyoruz
  • 07-05-2017 22:00

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ın yakın coğrafyasında başta Suriye olmak üzere her gün insanlık trajedileri yaşandığını ifade ederek, “Biz benzer acıları geçmişte yaşadık. Biz Doğu Akdeniz’de, bu sularda savaş çıkmasını asla istemeyiz. Ama barış şarkıları tek sesle olmaz, sadece bizim sesimizle olmaz. Bu sese Rumların da katılması lazım" diye konuştu. Rum tarafında 2018 Şubat'ında yapılacak başkanlık seçimleri nedeniyle Güney yönetiminin adım atmak istemediğini vurgulayan Akıncı, "Barış şarkıları ve dostluk türküleri güneyden de gelmeli. Bu barış şarkılarına garantörler de katılmalı, Birleşmiş Milletler uyumlu ilerlemeyi sağlamak için orkestra şefi gibi çalışmalı” dedi.
 Cumhurbaşkanı Akıncı, Türk tarafının uzattığı barış ve çözüm elinin havada kaldığını belirterek Rumlardan Temmuz ayına kadar bu eli tutulmalarını, yapıcı yönde olumlu karşılık vermelerini beklediğini söyledi. “Kıbrıs Türk tarafı olarak, çözüm için masada kendi haklarımızı korurken diğer toplumun haklarını da gözetiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Türk tarafının çözüm kararlılığını iki yılı aşkın müzakere sürecinde defalarca kanıtladığını sözlerine ekledi. (ntv)