AKOB'DAN HABER VAR...

Akdeniz Opera Bale Kulübü (AKOB), son genel kurul toplantısından bu yana üç yılı, kuruluşundan bu yana on yılı geride bırakmaktadır. Gönüllü üyelerimiz on yıl içinde emek ve özverileriyle AKOB’a can katmışlardır; hizmetleriyle, düzenledikleri etkinliklerle kentimizi daha renkli, çekici, yaşanılası yapmışlardır. Onlara teşekkür ediyoruz.

AKOB'DAN HABER VAR...
  • 23 Kasım 2018, Cuma 11:07

Sevgili Üyelerimiz, Değerli AKOB dostları, Sanatseverler,

Akdeniz Opera Bale Kulübü (AKOB), son genel kurul toplantısından bu yana üç yılı, kuruluşundan bu yana on yılı geride bırakmaktadır. Gönüllü üyelerimiz on yıl içinde emek ve özverileriyle AKOB’a can katmışlardır; hizmetleriyle, düzenledikleri etkinliklerle kentimizi daha renkli, çekici, yaşanılası yapmışlardır. Onlara teşekkür ediyoruz.

Mersin Devlet Opera ve Balesi müdürlüğü süresinde AKOB un kurulmasını isteyen ve Mersin’in sanat gönülleri ile birlikte AKOB’un kurulmasına öncülük eden ülkemizin tanınmış bestecisi Sayın Selman Ada’ya saygılarımızı sunuyoruz. Mersin’de yaşamayı seçmiş olmasını kentimiz için bir kazanç olarak görüyoruz.

Yaşamları güzelleştiren, zenginleştiren; zihinleri ve duyuları besleyen kentimizin sanatçılarını ve eserlerini izlemekten mutluluk duyumsuyor, onlara başarılar diliyoruz.

AKOB, kurulduğundan bu güne değin, yaptıklarıyla, kente kattıklarıyla, üyelerimize haklı övünme olanağı sağlamıştır. AKOB artık, Mersin’de sanatın ve kültürün çeşitli alanlarında değerli hizmetler üreten, desteklenmesi gereken bir kültür kurumudur.

AKOB konserler, resitaller, konferanslar,  kurslar, ustalık sınıfları, Ulusal Oda Müziği Yarışması,  düzenlemektedir; dergiler, kitaplar yayımlamaktadır. İlk kez “Yazarlar Kitaplar, Okurlar Buluşması” düzenlemiş; İlk kez kentimizin ismini taşıyan, AKOB Mersin Barok Müzik Topluluğu’nu kurmuştur. Bu topluluğun diğer kentlerde, ülkelerde sahneye çıkması için çalışmalar yürütmektedir.

AKOB Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Mersin Devlet Opera ve Balesi, Avusturya Kültür Ofisi, Portekiz Büyükelçiliği, İçel Sanat Kulübü, Rotary,  Soroptimist Kulüpleri, Mersin Barosu ve okullar ile işbirlikleri gerçekleştirmektedir. Yerli ve yabancı müzik, kültür kurumlarıyla, sanatçılarla, yazışmalar bağlantılar arttırılmakta, AKOB dergileri yollanmakta, ortak çalışmalar önerilmekte, AKOB un tanıtımı yapılmaktadır.

Çoksesli evrensel müzik ve Ulusal Çağdaş Türk Opera, Bale sanatının tanıtılması, girişmek; sanatçıların ve ilgili kültürel mirasın desteklenmesi, korunması için görüşler sözlü ve yazılı olarak topluma açıklanmakta; kişiler, kurumlar, yayın organları ziyaret edilmekte, AKOB bünyesinde oluşturulmuş görüşler dile getirilmektedir.

AKOB BURS KOMİSYONU

Değerli Sanatseverler,

Başarılı ve acil gereksinme duyan müzik öğrencilerine, müzisyenlere destek verilmesi için bir Burs Komisyonu kurulmuş olup 2019 yılı içinde gerekli fonun oluşturulmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. .

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda göz kamaştıran, övünç ve hayranlık duyduğumuz, yükselmenin basamaklarını tırmanan, fakat olanaksızlıklar nedeniyle yolu tıkanan öğrenciler veya mezunlar mevcuttur. Bazı öğrenciler ülkemizde veya yurt dışında ünlü hocaların yanında eğitimlerini sürdürebilme olanağını yakalamakta, fakat maddi yetersizlikler nedeniyle, ilerleme yolundan ayrılmak zorunda kalmaktadırlar. AKOB, başarılı gençlerin yolunu açmak istemektedir; bu isteğini uygulamaya geçirebilmek için:  toplum bilinci ve sorumluluğu yüksek sanatseverleri AKOB’un burs programına katkı vermeye çağırmaktadır.

Sanatseverlerimizin tek sefere mahsus veya her ay küçük veya büyük katkılarda bulunmaları, topluma yeni sanatçılar kazandıracak, dünyaya daha çok ses vermemizi sağlayacaktır. Daha fazla bilgi için burs komitesi üyelerimiz Abdulla Sert, Nilüfer Gatenyo, Halis Gönen, Hüseyin Kafadar, Füsun Ersoy dostlarımıza danışılabilir.

AKOB ’un üyelerinin sık sık buluşması, son olarak Cafe Bazaar’da yaptığımız gibi, istişarelerde söyleşmeleri, etkinlikleri izlemeleri AKOB’un başarılı olma nedenlerindendir.

 23 Aralık Pazar günü saat 15.00 de Mersin Tenis Kulübü üst katında yasal zorunluluğumuz ve sorumluluğumuz olan, genel kurul toplantımızı gerçekleştirecek, verdiğiniz güçle yolumuza daha da güçlenmiş olarak devam edeceğiz. Oy kullanabilmek için aidat borcu kalmış az sayıda üyemizin bakiyelerini, yeni döneme girerken kapatmalarını rica ediyoruz.

Genel kurula katılım, aynı zamanda, AKOB da gönüllü olarak özveriyle çalışmış üyelerimize, teşekkür ve destek anlamındadır. Onların iyi, doğru, yararlı işler yaptıklarının onanması ve yalnız olmadıklarının işaretidir. Genel kurullar, üye olan insanlara ilk elden bilgi aktarımın yapıldığı, üyelerin beklentilerini yansıttıkları, kurumun hangi yöne gittiğinin anlaşıldığı, kuruma yön verecek önemli kararların alındığı; başarıların, başarısızlıkların irdelenebildiği ortamlardır. Üyenin genel kurula katılımı, o gün zaman ayırarak özveride bulunması, kuruma karşı sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi, kurumu yaşatan üye vecibelerindendir.

Genel kurul toplantısı bitiminden sonra, salonda yemek düzenine geçilecek,  açık söyleşi ve sohbet sürdürülecektir. Yemeğe katılacak üyelerimizin sekreterliğimize kaç kişi katılacaklarını bildirmelerini rica ediyoruz.

AKOB 2018-2019 SEZONU AÇILIŞ KONSERİ

Sevgili Üyelerimiz,

 6 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de Mersin Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi Barış Salonu’nda sizlere, İstanbul Avusturya Kültür Forumu işbirliği ile Avusturya’dan gelecek, çello çalan dört kadından oluşan “Extracello” grubunun konserini sunuyoruz. Viyana Extracello Topluluğu Barok, Klasik, Caz ve Pop/Rock gibi farklı tarzlardan oluşan eğlendirici, sofistike ve neşeli repertuvarlarıyla Mersin’de huzurunuzda olacak. Repertuvar eserleri topluluk sanatçıları tarafından uyarlanmış, bestelenmiş veya ünlü bestecilere sipariş edilmiş parçalardan oluşmaktadır.

Gudula Urban kuartetin sanatçısı olmasının yanı sıra, şarkıcı olarak ta sesi ile topluluğun orkestral etkisine katkıda bulunmaktadır. Extracello’nun renkli ve özgün performansları doğaçlamalar, farklı yorumlamalar, perküsyon ve özel efektler ile dikkati çekmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=HG4gftz6ePs  linkine girerek topluluğu tanıyabilirsiniz.

Avusturya Büyükelçisi sayın Dr. Phil. Ulrike Tilly konsere davetimizi kabul ederek Mersin’e gelmeyi kabul etmiştir. Kendisi ile Vali Sayın Ali İhsan Su ziyaret edilecek, konsere davet edilecek ve Mersin Sayın büyükelçiye gün boyu tanıtılacaktır. İstanbul Avusturya Kültür Forumu Müdürü Mag. Romana Königsbrun ve eşi de konserde konuklarımız olacaktır.

Konserde ve genel kurul toplantımızda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimizi ve saygılarımızı sunarız.

 Fazıl Tütüner

AKOB Yönetim Kurulu Başkan

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık