AKSARAY'A 4 TESİS

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Aksaray’da düzenlenen merasimde 4 adet tesisin temelini attı. Merasimde temeli atılan 4 tesisin toplam yatırım bedeli 350 milyon lirayı buluyor.

AKSARAY'A 4 TESİS
  • 23-08-2017 10:39

Prof. Dr. Veysel Eroğlu programı kapsamında önce valiliği ziyaret etti. Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Aksaray Valisi Aykut Pekmez’den kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Valilik Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Eroğlu, Aksaray'a son 14 yılda 200 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, şehir merkezine yıllık 12,5 milyon metreküp içme suyu sağladıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Eroğlu, bu anlamda 5 gölet ve 1 barajı Aksaray'a kazandırdıklarını bildirdi.

Ecemiş Çayı kaynaklarından Aksaray ile Niğde'ye içme suyu sağlama çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1 milyar liraya mal olacak çalışmanın yüzde 10'luk kısmının tamamlandığını aktardı.

Bir gazetecinin yaz aylarında artan yangınlara ilişkin sorusu üzerine, bayram tatilinin 10 gün olduğunu ancak ormancıların tatil yapamadığını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, tüm ormancıların arazide bulunduğunu kaydetti.

"Bütün Çalışanlarımız Seferberlik Halinde"

Bu nedenle kendisi için de tatilin söz konusu olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

"Birgün kurban keseceğim. Ondan sonra da arazide olacağız. Çünkü yangın bayram falan dinlemiyor. Bütün çalışanlarımız seferberlik halinde. Biz sadece Türkiye'deki yangınları değil, civarımızdaki bütün yangınları da kontrol ediyoruz. Mesela Gürcistan'da büyük bir yangın var. Gürcistan'a 1 yangın söndürme uçağı ile 2 yangın söndürme helikopteri gönderdik. Onları söndüreceğiz. Geçmiş yıllarda Rusya, Makedonya, Kıbrıs ve İsrail'deki yangınları, yardım ederek söndürdük. Vatandaşımız piknik yapıyor veya memleketine giderken sigara izmaritini yola atıyor. Kurumuş otlar, o izmaritle birlikte alev alıyor. Bir de anız yangınları var. Vatandaşlarımız orman köylerinde çer çöpü toplayıp, 'bunu yakıvereyim' diyor. Sonra rüzgârla beraber ormanda yangın çıkıyor. Bu konuda herkesin dikkat etmesini özellikle rica ediyorum."

Prof. Dr. Eroğlu, yangın çıkarmanın çok kolay olduğunu ancak söndürmenin çok zor olduğuna işaret ederek, "Keşke vatandaşlarımız bir yangın nasıl sönüyor, bir gelip baksalar. Arkadaşlarımız göğsünü siper ediyor. Bu uğurda şehit olanlar var. Ormanlar hepimizin. Ormanları koruyalım, dikkat edelim. Bir duman görüldüğü zaman ALO 170'e hemen konuyu bildirelim. Ne kadar kısa müdahale edersek, o kadar isabetli olur." diye konuştu. 

"Dünyanın En İleri Teknolojisi Bizde"

Yangınla mücadele konusunda çok ileri bir teknolojiye sahip olduklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"Dünyanın en ileri teknolojisi bizde. Ben, 'havada giden yangın helikopterinin koordinatlarını, hızını, kim var, kaç dakikada su alacak, nereden alacak, kaç defa sefer yapmış' bunları odamdan görebileceğim teknolojiyi kurduk. Bu anlamda yetişmiş çok iyi ekibimiz var. Ayrıca Antalya'da bütün dünyadaki ormancıları eğittiğimiz bir merkezimiz var. Afrika, Orta Asya, Avrupa'daki yangıncıları orada eğitiyoruz. Türkiye'nin böyle bir liderliği var. Şu anda Akdeniz ülkelerinden Portekiz'den başlayarak, İspanya, Fransa, İtalya, Bosna Hersek, Yunanistan bunların da hepsini dikkate alırsak, yangınlarda en başarılı ülke biziz. Yangına en hızlı müdahale eden, yangın başına düşen yanan alanı en az ülke bizim ülkemiz. O anlamda ormancılarımızı da tebrik ediyorum."

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Valilik ziyaretinin ardından Aksaray Kültür Merkezi'nde düzenlenen DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma ve ORKÖY sertifika dağıtım merasimine iştirak etti.

Prof. Dr. Eroğlu, merasimde yaptığı konuşmada, Aksaray'ın, AK Parti'ye çok destek verdiğini, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminde önemli bir dik duruş sergilediğini belirtti.

Milletin o gece darbecilerin amacına ulaşmasına izin vermediğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Türkiye gönül coğrafyamızın son kalesi. Bu kalenin yıkılmaması lazım. Milletimiz olduğu müddetçe bu bayrak ilelebet bu topraklarda dalgalanacak, ezanlarımız sonsuza kadar okunacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu, Aksaray ve çevresine içme suyu sağlama çalışmaları kapsamında Bakanlık olarak önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayarak, açılışı yapılacak tesislerle şehrin su sorununun büyük ölçüde iyileşeceğini aktardı.

DSİ tarafından temeli atılacak tesislerin önemli yatırımlar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bugün Aksaray içme suyu arıtma tesisi, Uluırmak sulaması yenileme, Gülağaç Demirci taşkın koruma tesislerini açıyoruz. Bu tesislerin toplam maliyeti 350 milyon liradır. Bugüne kadar burada 8 bin 330 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 9 milyon gelir artışı sağladık." ifadelerini kullandı.

Aksaray'ın ağaçlandırılması konusuna da değinen Prof. Dr. Eroğlu, kentte bugüne kadar 29 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını, bu yıl 3,5 milyon fidanı ağaçsız alanlara ekeceklerini sözlerine ekledi.

-ORMANSU.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER