ALPAY ANTMEN GENÇ AVUKATIN ÖLÜMÜNÜ VE SAĞLIK SORUNUNU TBMM'YE TAŞIDI

MERSİN MİLLETVEKİLİ CHP'Lİ AV. ALPAY ANTMEN BUNDAN BİR SÜRE ÖNCE TALİHSİZ BİR NEDENLE YAŞAMINI YİTİREN GENÇ AVUKATIN DURUMUNU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI.

ALPAY ANTMEN GENÇ AVUKATIN ÖLÜMÜNÜ VE SAĞLIK SORUNUNU TBMM'YE TAŞIDI
  • 13 Kasım 2019, Çarşamba 11:58

MERSİN MİLLETVEKİLİ AV. ALPAY ANTMEN :

"Şehir hastanelerimizin şehir dışlarına yapılması nedeniyle acil vakalarda bazı hastaların yolda hayatlarını kaybettiğine şahit oluyoruz. Örneğin Mersin'de bir hafta önce 39 yaşında bir avukat arkadaşımız Mersin Tıp Fakültesinde yoğun bakım ünitesi dolu olduğu için şehir hastanesine sevk edilmek istendi ama yol 20 kilometre olduğu için özel bir hastaneye sevk edildi, maalesef burada da kurtulamadı.

Bu nedenle ilçelerde acil müdahale için butik devlet hastanelerinin kurulmasını düşünür müsünüz?

Bunun yanında özellikle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde acil yaşam destek üniteli sistemlerin artırılmasını düşünüyor musunuz? 

Bunun dışında, şunu söylemek istiyorum:

Özellikle tıp fakültelerinde ve devlet hastanelerinde 4/A, 4/B ve 4/D'yle hasta bakıcı, ebe hemşire ve hemşireler var, temizlikçiler var fakat bunların özlük hakları ve maaşları konusunda mesai saatleri farklı olduğu için aralarında huzursuzluk doğuyor ve iddia odur ki hastanelerin temizliğinden, Hasta bakıcıların ve hemşirelik hizmetine kadar bazı aksaklıklar oluyor. Bu konuda istirham ediyorum, eşit işe eşit ücret gibi, bu konuda 4/A, 4/B ve 4/D'linin özlük haklarını birleştirebiliriz. 

Ve şunu da söylemek istiyorum: özellikle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi, şehir hastanesine destek vermeye zorlanmakta Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından. Zaten tıp fakülteleri ancak kendilerine yetebiliyorlar. Öğretim üyelerinin şehir hastanelerine gönderilmesi tıp fakültelerini de akamete uğratacaktır. Mersin Milletvekili olarak, Mersin İl Sağlık Müdürünün bu tavrını, iki kere yazıyla sürdürdüğü bu tavrını değiştirmesini talep ediyorum. 

Ayrıca, özellikle üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerine SSK, şimdiki SGK tarafından on iki yıldır SUT ücretlerinin artırılmadığı iddia ediliyor ve bunun da tıp fakültelerini zor durumda bıraktığı iddia edilmekte. Bu konuda yardım ve desteklerinizi talep ediyorum. Sağlık çok önemli. Bütün Sağlık Bakanlığının bütçesini harcasak bir insanın sağlığını geri getiremeyiz. Bu nedenle öncelikle Sağlık Bakanlığı bütçesinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sağlık için hastalarımıza, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet edilmesinin gereğini sizden talep ediyorum."

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık